Türkiye'de koronavirüs vakası 5'e çıktı | Tüm gelişmeler (13 Mart)

Türkiye'de koronavirüs testi pozitif çıkan hasta sayısı 5'e çıktı. Dün alınan kararlarla okullar ve üniversiteler tatil edildi. Kamu çalışanlarının yurt dışına çıkışı yasaklandı.

Sayfa, 5 dakikada bir yenilenir.
.
23:57

Paylaş

9 ÜLKEYE HUDUT KAPILARI KAPATILIYOR

Tüm hudut kapıları Almanya, İspanya, Fransa, Avusturya, Norveç, Danimarka, İsveç, Belçika, Hollanda'dan gelen yolculara 08.00 itibarıyla kapatılacak.

22:46

Paylaş

ÇEVRE BAKANLIĞI TEMİZLİK ÖNLEMLERİ İÇİN WHATSAPP BLGİLENDİRME HATTI OLUŞTURDU

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: “Vatandaşların yoğun şekilde yaşadığı, faaliyet gösterdiği başta toplu taşıma araçları olmak üzere caddelerde, sokaklarda ve trafiğin yoğun olduğu alanlarda temizlik işlerinin daha sık, düzenli ve titiz bir şekilde yapılması, bu araçlarda vatandaşların kendi temizliklerini sağlayabilmeleri adına dezenfektanların bulundurulması sağlanıyor.

Yerel yönetimlerde çalışan personelin zorunlu olmadığı sürece yurt dışına çıkmaması, eğer çıkmışsa Sağlık Bakanlığımızın Bilim Kurulu tarafından alınan tedbirler kapsamında vatandaşlarımızın 14 gün işe başlamadan evlerinde dinlenmeleri gerekiyor.

Çöplerimizin tabii ki düzenli bir şekilde toplanması, vatandaşımızın temasının olduğu alanlarda temizlik işlemlerinin düzenli bir şekilde yapılması gibi tedbirlere ilave Çevre ihbar hattı oluşturduk.

Vatandaşlarımız mahallesi, caddesi, sokağında temiz olmasını düşündüğü veya kirlilikle ilgili ihbar edeceği alanlara ilişkin WhatsApp hattından bilgilendirme yapabilecekler."

19:47

Paylaş

İSTANBUL'DA TOPLU ULAŞIM KULLANIMI YÜZDE 10 AZALDI

Koronavirüsün Türkiye'de de görülmesinin ardından İstanbul'da toplu ulaşım kullanımı yüzde 10 azaldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “vatandaşların İstanbul'da toplu ulaşım kullanımı azalırken özel aracıyla trafiğe çıkanların sayısı arttı. Koronavirüs salgını sebebiyle pazartesi gününden sonraki 3 günde toplu ulaşım kullanım rakamlarında yüzde 10'luk düşüş yaşandı” dedi.

18:43

Paylaş

9 ÜLKEYE DAHA SEFERLER DURDURULDU

Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan: "Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda'ya 17 Nisan'a kadar seferler durduruldu."

18:35

Paylaş

CEZAEVLERİNDEKİ GÖRÜŞLER İKİ HAFTA ERTELENDİ

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: "Açık ve kapalı tüm cezaevlerindeki görüşler iki hafta süreyle ertelenmiştir. Ceza infaz kurumları arasındaki nakiller 2 hafta süreyle ertelendi. Cezaevlerindeki ve çocuk eğitim evlerindeki aile görüş odalarının kullanılması iki hafta süreyle ertelenmiştir."

Adalet Bakanı, duruşma ve diğer adli işlemlerden ivedi özelliği bulunmayanların ertelenmesi hususunun yargı mensuplarının takdirine bırakıldığını belirtti.

18:30

Paylaş

VAKA SAYISI 5'E ÇIKTI

Sağlık Bakanı yaptığı açıklamada, 3 yeni vakanın daha olduğunu söyledi. Böylece vaka sayısı 5'e çıktı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: "İlk 2 vakamızla aynı temas çevresi, aynı aile içinde 3 yeni tanı daha koyduk. 5 vakanın tamamı doğrudan bağlantılı."

Sağlık Bakanı, koronavirüs teşhisi konulan iki hastanın daha ağır solunum sıkıntısı yaşadığını belirtti.

18:26

Paylaş

HASTANELERE ZİYARETÇİ KISITLAMASI GETİRİLİYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: "Hastanelerimize ziyaretçi kısıtlaması getiriyoruz. Mesai saatleri içinde ziyaretçi kabul edilmeyecek. Kamu çalışanlarından kronik hastalığı olanlar kolaylıkla izne ayrılabilecek, bu anlamda bir genelge de yayınlandı."

Sağlık Bakanı: "60 yaş üstünün zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamasını rica ediyoruz. Zorunlu hallerde maske kullanımını öneriyoruz."

Sağlık Bakanı Koca: "Alo 184 SABİM Danışma Hattı'nı, korona enfeksiyonuna özel bir danışma hattına dönüştürüyoruz."

 

18:19

Paylaş

SÜPER LİG MAÇLARINDA ERTELEME YOK

TFF 1. Başkan Vekili Servet Yardımcı: “Süper Lig maçlarının ertelenmesi söz konusu değildir.”

 

17:56

Paylaş

REHABİLİTASYON VE SÜRÜCÜ KURSLARI, 16-30 MART ARASINDA TATİL OLACAK

Özel öğretim kursları, rehabilitasyon merkezleri ve sürücü kursu gibi kurumlar da 16-30 Mart'ta tatil olacak.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Bu kurslarda eğitimini tamamlayıp işe girmek için belge almayı bekleyen kursiyerlerin mağdur edilmemesi için sınavlara girmeleri sağlanacak.

17:52

Paylaş

MEB: ÖĞRETMENLER 15 SAAT EK DERS ÜCRETİNDEN YARARLANACAK

Milli Eğitim Bakanlığınca, 16-20 Mart'ta öğretmenlerin meslekle ilgili çalışmalarını yapmış sayılarak karşılığında haftada 15 saat ek ders ücretinden yararlandırılacağı bildirildi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan kararla eğitim kurumlarında 6-10 Nisan'da uygulanacak olan ikinci ara tatilin 16-20 Mart tarihleri arasında uygulanmasına, 23-27 Mart'ta da uzaktan eğitim yöntemiyle eğitim öğretime devam edilmesine karar verildi.

Bu süreçte, Bakanlığa bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarının tatil edildiği, bu eğitim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlere genel idari izin verildiği belirtildi.

17:23

Paylaş

AÇIK ÖĞRETİM SINAVLARI ERTELENDİ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 21-22 Mart'ta yapılacak açık öğretim kurumları sınavlarını erteleme kararı aldı.

16:21

Paylaş

CHP KORONAVİRÜS İZLEME KOMİTESİ KURDU

CHP, koronavirüs izleme komitesi kurdu. Komite 16 doktor, 5 eczacı, 1 dişhekimi milletvekili ile birlikte, Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu ile Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Sosyal İşler, Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Komitesinde görev yapan İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ve TBMM Sağlık Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi milletvekillerinden oluşuyor. Komitenin sekreteryasını Selin Sayek Böke ve Tekin Bingöl yürütecek.

16:20

Paylaş

MERSİN TABİP ODASI: PANİĞE DEĞİL, ÖNLEM ALMAYA İHTİYACIMIZ VAR

Koronavirüs vakaları sonrası yaşanan süreç ile ilgili basın açıklaması yapan Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, Sağlık Bakanlığının nihayet geçtiğimiz gün Türkiye’de koronavirüs vakası olduğunu kabul ettiğini belirterek, Dünya Sağlık Örgütünün pandemi (salgın) ilan etmesinden hemen önce vakanın kabul edilmesinin önemli ama geç kalınmış bir açıklama olarak değerlendirdi.

Koronavirüs hakkında iki temel yanlış yapıldığını vurgulayan Antmen, “Birincisi, hiçbir şey yokmuş gibi davrananlar, ikincisi de panik havası yaymaya çalışanlar. Bu iki tavır da çok yanlış. Paniğe değil, önlem almaya ihtiyacımız olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyoruz” dedi.

16:18

Paylaş

HDP'Lİ PAYLAN: TÜM YURTTAŞLAR SAĞLIK HİZMETİNDEN FAYDALANACAK MI?

Koronavirüsü dair tedbirlerinde dair soru önergesi veren HDP Milletvekili Garo Paylan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, “Tüm yurttaşların ve sığınmacıların ücretsiz sağlık hizmetinden faydalanmaları sağlanacak mıdır?” diye sordu. HDP Milletvekili Abdullah Koç da dezenfektan ve temizlik ürünlerinin fiyatlarındaki haksız fiyat artışa dikkat çekerek fiyatların devlet eliyle sabitlenmesi gerektiğini belirtti.

 

15:54

Paylaş

İSTANBUL İŞÇİ SENDİKALARI ŞUBELER PLATFORMU TOPLANTISI ERTELENDİ

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu 15 Mart’ta düzenlenecek temsilciler kurulu toplantısını koronavirüs salgını tehlikesi nedeniyle erteledi. Yapılan açıklamada işçilerin sağlıklı çalışma koşullarının sağlanmasının patronların sorumluluğunda olduğu belirtilerek, denetimlerin yapılmasını, salgın nedeniyle işten atmaların engellenmesi ve hastalık belirtisi olan işçilere ücretli izin hakkının tanınması istendi.

15:45

Paylaş

YURTDIŞINDAN EGZOTİK VE EVCİL HAYVAN GİRİŞİ DURDURULDU

Tarım ve Orman Bakanlığı "Egzotik ve pet hayvanların ülkeye girişi durdurulmuştur" açıklamasında bulundu. Bakanlığın açıklamasında "Kovid-19'un hayvanlarda teşhisine yönelik gerekli altyapı mevcut olup süreç titizlikle takip edilmektedir" denildi. Açıklamada ayrıca Bakanlık bünyesinde Kovid-19 ile ilgili çalışma grubu oluşturulduğu ve 81 ilde gıda iş yerlerinde denetimlerin üst düzeye çıkarıldığı ifade edildi.

15:29

Paylaş

BATMAN'DA KAYIPLAR EYLEMİNE KORONAVİRÜS ARASI

İHD Batman Şubesi, koronavirüs nedeniyle "Kayıplar bulunsun, failler yargılansın" eylemlerine bir süreliğine ara verdiklerini duyurdu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi, kayıpların bulunması ve faillerin yargılanması için her hafta Cumartesi günü düzenlenen "Kayıplar bulunsun, failler yargılansın" eylemine koronavirüsü nedeniyle bir süreliğine ara verdiklerini açıkladı.

 

15:22

Paylaş

DİSK'TEN KORONAVİRÜSE KARŞI ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI

DİSK Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, işçileri koronavirüs salgınından korumak için alınması gereken tedbirlerle ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada bir dizi önlem sıralanırken, ”İşçi sınıfının bu salgından korunması, ağır mağduriyetler yaşamaması ve halk sağlığı için alınması gereken ek tedbirler vardır. Başta Sağlık Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olmak üzere sorumluluğu olan tüm kurumları, işçilerin ve halk sağlığının korunması için alınması zorunlu olan bu önlemleri ivedilikle almaya çağırıyoruz" denildi.

15:15

Paylaş

HASTANELERDEKİ AVUÇ İÇİ KİMLİK DOĞRULATMA SİSTEMİ ASKIYA ALINDI

Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde, tüm özel sağlık hizmeti sunucularında zorunlu olan Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi’nin (BKDS) geçici süreyle askıya alındı. Yurttaşlar kimlik belgeleriyle muayene başvurusunda bulunacak.

14:51

Paylaş

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ MEMLEKETLERİNE DÖNÜYOR

Koronavirüs tehdidine karşı okulların tatil edilmesi kararının ardından üniversite öğrenciler, 16 Mart’ı beklemeden kararın hemen ardından evlerine gitmeye başladı. Ülke genelinde bütün illerde üniversite öğrencileri otogarlara gitti. Memleketlerine dönmek için bilet sırası bekleyen öğrenciler uzun kuyruklar oluştururken öğrenciler bilet fiyatlarındaki artışa da tepki gösterdi. Öğrenciler salgın olasılığından dolayı endişeli olduklarını, alınan kararın yerinde bir karar olduğunu belirtiyor.

14:39

Paylaş

BENZİNDE ETANOL ZORUNLULUĞU ERTELENDİ

Artan dezenfektan ve kolonya ihtiyacının yerli üretim ile karşılanması için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı talebiyle, benzin türlerine yüzde 3 etanol karıştırılması zorunluluğu 13 Haziran’a ertelendi.

14:31

Paylaş

KORONAVİRÜS EKONOMİYE DAHA ÇOK NÜFUZ EDECEK

Dünya ekonomisinde koronavirüsün olumusuz etkisi devam ediyor. Türkiye’de de dolar 6,31 lirayı, avro 7,07 lirayı, sterlin de 7,93 lirayı gördü. Dolar sonrasında İstanbul Borsasındaki dalganın durmasının ardından dolar/TL 6,28 seviyelerine geriledi. Türkiye'de koronavirüs vakalarının açıklanması üzerine ocak ayı ortasında 267’ye düşen ve İdlib krizinde 343’e ulaşan Türkiye’nin risk primi (CDS) 10 Mart’ta 420 bandına kadar tırmandı.

13:25

Paylaş

EMEK PARTİSİ: İKTİDAR, ŞATAFATI YERİNE HALK SAĞLIĞINA BÜTÇE AYIRSIN

Emek Partisi (EMEP) Genel Merkezi tarafından koronavirüs salgını ile ilgili yapılan açıklamada “Bulaşıcı tüm hastalıklarda olduğu gibi koronavirüs de bir halk sağlığı sorunudur. Sağlık hizmetine hiçbir koşula bağlı olmadan her yurttaş ulaşabilmelidir” denildi.

Sağlık Bakanlığının gerekli tedbirleri almış gibi görünüp gerçekleri halktan gizlediğine dikkat çekilen açıklamada şu detaylar önce çıktı: "Fabrikalarda, okullarda, yurtlarda toplu yaşanılan, toplu bulunulan yerlerde sabun, dezenfekten sıvı gibi hijyen malzemelerinin bulunmadığı, buralarda önlem alınmasına gerek bile duyulmadığı görülmüştür. İşyerlerinden, toplu taşımaya kadar her alanda halkın sağlığını koruyacak önlemler alınmalı, vaka teşhisi yapıldığında çalışanlar ücretli izne ayrılmalıdır. Salgını gerekçe göstererek kimi fabrikalarda çalışanlara ücretsiz izin verilmesinin gündeme geldiği görülmekte olup, hak gaspları için halk sağlığını tehdit eden bu virüs salgınının fırsat olarak değerlendirilmesine olanak verilmemelidir. Tedbirler için ekonomik gerekçeler öne sürülemez, yanlış dış politikaların bir parçası olan savaş harcamaları, halka hiçbir yararı olmayan Kanal İstanbul gibi mega projeler ve 'itibardan tasarruf edilmez' gerekçesiyle sürdürülen iktidar şatafatı yerine halk sağlığına bütçe ayrılmalıdır."

13:14

Paylaş

GALATASARAY: MAÇLAR SEYİRCİSİZ OYNANMASIN, ERTELENSİN

Galatasaray Spor Kulübünden, Cumhurbaşkanlığında yapılan koronavirüs zirvesinde alınan maçların seyircisiz yapılmasına ilişkin karara tepki geldi. Galatasaray Spor Kulübü bir açıklama yayımlayarak, “Liglerin seyircisiz oynanması yerine ilk etapta 15 gün ya da 1 ay süreyle ertelenmesi görüşünde olduğumuzu devletimizin dikkatine arz ederiz” dedi.

12:39

Paylaş

SU BORCU NEDENİYLE SULAR KESİLMEYECEK

Ankara, Bursa, Kayseri gibi pek çok kentte belediye koronavirüs önlemleri kapsamında su borcu olanların sularının kesilmeyeceği açıklaması yaptı. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, koronavirüs tedbirleri kapsamında konut abonelerinin birikmiş su borçlarının ve bu nedenle yapılacak kesintilerin 3 ay ertelendiğini bildirdi.

Salgının önlenmesinde başta gelen temizlik ihtiyacına vurgu yapılan açıklamalardan birini de Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yaptı. Eskişehir'de, koronovirüs önlemleri kapsamında konut aboneliklerinde su borcu olan vatandaşların 01 Mayıs 2020'ye kadar sularında kesilme yapılmayacağı açıklandı.

12:32

Paylaş

"MÜLTECİLER İÇİN ACİL KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ ALINSIN"

Halkların Köprüsü Derneği, koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı tüm dünyanın teyakkuzda olduğunu vurgulayarak Türkiye ve Yunanistan sınırlarına yığılmış olan mültecilerin durumuna dikkat çekti. Açıklamada hükümet ve Sağlık Bakanlığı, ivedi olarak mültecilerin yaşam koşullarıyla ilgilenmeye, devletin tüm imkanlarını kullanarak sağlık ekipleri oluşturmaya, alkollü temizlik kitleri dağıtmaya, virüs tespit edilen mültecileri ve onlarla temasta olanları tedavi etmeye, gerekirse insani koşullarda karantina önlemleri almaya çağrıldı.

12:22

Paylaş

DİYANET'TEN CUMA NAMAZI AÇIKLAMASI

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu, koronavirüs nedeniyle cuma namazı ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada yüksek risk grubunda bulunanların cuma yerine evlerinde öğle namazı kılabilecekleri kaydedildi. Açıklamada "Koronavirüs hastalığının görüldüğü ülkelerde yaşayan ve yüksek risk grubunda bulunan Müslümanlar mazeretli sayılacağından Cuma namazı yerine evlerinde öğle namazını kılabilirler. Koronavirüs hastalarının veya şüphe nedeniyle gözetim altında tutulanların, Cuma namazı veya başka bir gerekçeyle insanların toplu halde bulunduğu mekânlara gitmeleri caiz değildir" denildi.

12:02

Paylaş

İZMİR KİTAP FUARI ERTELENDİ

İzmir’de Nisan ayında yapılması planlanan 25. İzmir Kitap Fuarı ve şair Gülten Akın’ı anmak için düzenlenen “İncelikler Tarihi Gülten Akın Sempozyumu” da koronavirüs nedeniyle ertelendi. TÜYAP ve Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği beraberinde hazırlanan 25. İzmir Kitap Fuarı’nın normal şartlarda 11-18 Nisan 2020 tarihleri arasında Kültürpark-Uluslararası İzmir Fuar Alanı'nda yapılması planlanmıştı. Kitap fuarının koronavirüs nedeniyle belirlenen tarihte yapılmayacağı öğrenildi. TÜYAP’tan alınan bilgiye göre, fuarın ne zaman yapılacağı ise açıklanmadı.

GÜLTEN AKIN SEMPOZYUMU DA ERTELENDİ

Şair Gülten Akın’ı anmak için bugün iki günlük bir sempozyum başlayacaktı. Sempozyuma paralel olarak da bir sergi açılacaktı. İzmir Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlenecek “İncelikler Tarihi Gülten Akın Sempozyumu”na birçok akademisyen, eleştirmen, çevirmen ve şairlerin katılımıyla yapılacaktı. Sempozyum Korona virüsü nedeniyle ertelendi. (İzmir/EVRENSEL)

10:03

Paylaş

TBMM'YE İKİ HAFTA ZİYARETÇİ KABUL EDİLMEYECEK

TBMM yerleşkesine, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında, grup toplantıları da dahil iki hafta ziyaretçi kabul edilmeyecek. Meclis Başkanlığından yapılan açıklamada, alınabilecek önlemlerin hayata geçirilmeye başlandığı belirtildi. Bu kapsamda ilk etapta dezenfektanların ortak kullanım alanlarına yerleştirildiği, Genel Kurul Salonu başta olmak üzere sık kullanım alanlarında dezenfektasyon yapıldığı hatırlatıldı. Meclise 13-31 Mart tarihlerinde ziyaretçi kabul edilmemesi kararlaştırıldı.

08:40

Paylaş

KORONAVİRÜS TESPİT EDİLEN KİŞİ SAYISI İKİYE ÇIKTI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de koronavirüs testi pozitif çıkan kişi sayısının ikiye çıktığını duyurdu.

Bakan Koca, dün akşam sonuçlanan testin sonucunu bu sabah duyurdu. Koca, bu vakanın, Kovid-19 tespit edilen ilk kişinin çevresinden olduğunu belirtti.

Koca "Dün akşam sonuçlanan test üzücü bir öngörüyü doğruladı. Bir hastamız daha var. İlk hastamızın, tanı konur konmaz takibe alınan çevresindendir. Virüsün olası yayılımını bu sınırlar içinde tutabilmek için gerekli tedbirlere başvurduk. Sorunun üstesinden birlikte geleceğiz." açıklaması yaptı.

(HABER MERKEZİ)

 

Paylaş

DÜN NE OLMUŞTU?

Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının tespit edildiği 11 Mart saat 00.40 sıralarında ilan edildi. Bunun ardından ülkede alınacak acil önlemlere ilgili dün bir dizi toplantı yapıldı. Beştepe'de AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Sağlık Politikaları Kurulu Toplantısı sonrası pek çok karar açıklandı. İlköğretim ve ortaöğretimde eğitime 1 hafta ara verilmesi (+bir hafta evden eğitim), üniversitelerin de 3 hafta tatil edilmesi kararlaştırıldı. Spor müsabakalarının da nisan sonuna kadar seyircisiz oynanmasına karar verildi. Erdoğan, yurt dışına seyahatlerini iptal etti. Kamu çalışanlarının yurt dışına çıkışları durduruldu. Ayrıca mayıs ayına kadar yapılması planlanan tüm kongre ve genel kurulların ertelenmesine karar verildi.

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa