Pazarkule Sınır Kapısında mültecilerin umutsuz bekleyişi sürüyor

Yunanistan'a ve oradan da diğer Avrupa ülkelerine geçebilmek için Edirne Pazarkule'de bekleyen mültecilerin günden güne kötüye giden koşulları özellikler kadınları ve çocukları etkiliyor.

11 Mart 2020 13:02
Paylaş

Erim Furkan AKBELLİ
Enes ÜLKER

Türkiye’nin 14 gün önce sınır kapılarını açmasının ardından Türkiye’de bulunan mülteciler Avrupa ülkelerine gidebilme hayaliyle yoğun şekilde Edirne Pazarkule ve İpsala Sınır Kapısı’na göç etmişti. 10 gündür süren bekleyiş mültecileri daha da umutsuzluğa sürüklerken kötü yaşam koşulları, sağlık, barınma ve beslenme problemleri her yaştan mülteciyi, özellikle kadınları ve çocukları kötü etkiliyor.

Edirne Otogarı ve Pazarkule Sınır Kapısı’na yakın olan Edine Karaağaç bölgesindeki yoğun mülteci nüfusunun yaşam koşullarını, nasıl yaşadıklarını görmek mümkün. Sabahın ilk saatlerinde soğuk hava şartlarında insanların başını bir yere sokabilmek için Edirne Otogarı’nda bilet kesim noktalarında soğuk zemin üzerinde yattıklarını, bazı ailelerin çadır kurduklarını, çadır kuramayanların da ateş yakarak ısınmaya çalıştıklarını gözlemledik.

1 KİLOMETRELİK MESAFE 5 LİRA

Pazarkule Sınır Kapısı’ndan mültecilerin şehir merkezine inmeleri de kolluk kuvvetleri tarafından engelleniyor. Alışveriş yapabilmek için sınır kapısına 1 kilometre uzaklıkta olan Edirne Karaağaç bölgesine, mülteciler beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için kısa süreliğine gelip geri dönmek zorunda kalıyor. Karaağaç'ta yerli halk at arabalarıyla yaklaşık 1 kilometrelik uzaklıkta olan sınır kapısına mültecileri 5 TL karşılığında götürüyor.

YUNANİSTAN KOLLUK KUVVETLERİNİN ŞİDDETİ

Yunanistan kolluk güçlerinin mültecilere karşı yoğun şiddet uyguladığını, Yunanistan sınırına giden arkadaşlarının parasını, eşyasını, cep telefonunu gasbederek sadece bir iç çamaşırıyla geri gönderdiklerini belirten mülteciler, Türkiye’den yetkililerin onlara orada beklemelerini söylediğini fakat durumlarının her gün daha da daha da kötüye gittiğini belirtti. Mülteciler, Türkiye’de asgari ücretin altında bir ücret için uzun saatler çok ağır koşullarda ve sigortasız olarak çalışmak zorunda kaldıklarını, eğitimlerini tamamlayamadıklarını ve tüm bu sebepler dolayısıyla Avrupa’ya göç etmek istediklerini söylediler.

EDİRNE HALKI MÜLTECİLERİN İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAYA ÇALIŞIYOR

Mültecileri, Yunanistan kolluk güçlerinin attığı gaz bombaları sebebiyle çocukların bayıldığını ve bazı arkadaşlarının da yaralandığını dile getirdi. Edirne’de sınıra yakın bölgelerden olan Elçili köyü halkı, mültecilerin içinde bulundukları zor koşulları üzülerek ifade ediyor. Mültecileri sadece bir iç çamaşırıyla bırakarak, şiddet uygulayarak geri ittiklerini belirten köy sakinleri, insanların soğuktan ve korkudan titrediklerini, kendilerinin ise beslenme ve barınma ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını, köy kahvelerinde ısınmaları için sabaha kadar soba yaktıklarını anlattılar.

Mültecilerin daha da kötüye giden durumu, arada kalmışlığı, yersiz yurtsuzluğu, emperyalist ülkelerin müdahalesinden kaçarak gittikleri yerlerde daha büyük sömürüyle karşılaştıklarını gözler önüne seriyor. Emperyalist güçlerin Suriyede’deki paylaşım mücadelesine ve Savaştan kaçarak topraklarını terk etmek zorunda kalan, iş, ekmek ararken daha çarpıcı bir tramvayla karşılaşan bu insanların uğradığı hak ihlallerine karşı çıkmak gerek.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

TÜÖBİK 18. yılında da öğrencilerin kürsüsü oldu

SONRAKİ HABER

TÜÖBİK öğrencilere ‘nefes’ oldu: ‘Siz ne düşünüyorsunuz’ sorusunu duyduk

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...