23 Şubat 2020 13:58

Elazığ'da okullar 24 Şubat'ta açılacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Elazığ'da depremden sonra verilen aranın ardından eğitime 24 Şubat'ta yeniden başlanacağını bildirdi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Elazığ'da depremden sonra verilen aranın ardından eğitime yarın yeniden başlanacağını bildirdi.

Elazığ Öğretmen Sıdıka Avar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde telafi eğitimi alan öğrencilerle görüşmesinin ardından gazetecilere açıklama yapan Selçuk, bugüne kadar okullarda 65 bin 468 kişiye barınma hizmeti sağladıklarını, tahsisini yapıtları okul, spor solonu ve diğer binalarda 265 öğrenci ve ailesinin halen barındığını söyledi.

Deprem bölgesinde, özellikle bu yıl sınava girecek 8 ve 12. sınıf öğrencileri için yenilenen Eğitim Bilişim Ağı'nın (EBA) bu süreçte önemli bir kaynak olduğunu ifade eden Selçuk, şöyle konuştu:

"Ücretsiz internet erişimiyle sunduğumuz yeni EBA, destekleme ve yetiştirme kurslarımızda öğrencilerimizin derslerinden geri kalmamaları, konu tekrarları ve sınav hazırlıkları için önemli bir imkan olmuştur. Bu bağlamda, hiçbir öğrencimizin eğitim öğretim faaliyetlerine yönelik bir eksiklik, kopukluk yaşanmamıştır. Bu konuda hem öğrencilerimiz hem de velilerimiz müsterih olsunlar."

"98 OKUL BİNAMIZI KULLANIM DIŞI BIRAKMA KARARI ALDIK"

Bakan Ziya Selçuk, Hasar Tespit Komisyonunun yaptığı çalışmalar sonucunda Elazığ'da 33'ü okul binası, 4'ü kurum binası olmak üzere 37 binada ağır ve orta hasar tespit edildiğini hatırlattı. Depremden hemen sonra bölgede yapılan inceleme ve değerlendirme sonucunda hafif, orta ve ağır düzeyde hasar gören eğitim kurumlarının belirlendiğine işaret eden Selçuk, "Hasar tespit çalışmalarımız sonucunda bölgede 98 okul binamızı kullanım dışı bırakma kararı aldık. Elazığ'da 33 okul, Malatya'da 32 okul, Adıyaman'da 14 okul, Diyarbakır'da 18 okul ve bir atölye bulunuyor. " dedi.

"ELAZIĞ'DA YARIN OKUL ZİLİ ÇALACAK"

Elazığ'da depremin ardından eğitim öğretime ara verildiğini hatırlatan Selçuk, şöyle devam etti:

"Yarın Elazığ'da okul zili çalacak. Bu çerçevede velilerimiz bilsinler ki öğrencilerimizin ilişkilendirildiği tüm okullarımızda tam gün eğitim uygulamasından ikili eğitim uygulamasına geçilmiştir. Yeni okul binalarımız hazır hale gelinceye kadar hiçbir öğrencimiz sıkıntı yaşamadan eğitim öğretime devam edecektir. Öğrencimiz yaşadığı bölgeye bağlı olarak en yakın okula ilişkilendirilecektir. Bu çalışmaların tamamı bitti ve hazırız. İl merkezinde boşaltılan 17 okulumuzdaki 9 bin 350 öğrenci, ilçelerimizde boşaltılan 16 okulumuzdaki 2 bin 21 öğrenci olmak üzere toplam 11 bin 371 öğrencimiz bugün itibarıyla en yakın okullarımız ile ilişkilendirilmiştir."

Selçuk, konteyner kentlerde barınacak öğrencilerin de kendilerine en yakın okullarla ilişkilendirileceğini belirterek, "Liseye devam eden öğrencilerimiz için de taşıma imkanı sağlanacaktır. İhtiyaç veya talep duyulması halinde konteyner kentlerin kurulacağı bölgelerde özellikle okul öncesi için konteyner okullar hazırlanacaktır." diye konuştu.

"21 OKUL YAPILACAK"

Elazığ'da yeni okulların inşa edileceği bilgisini paylaşan Selçuk, "Bu depremde de eller, güçler bir araya geldi ve hayırseverlerimiz Elazığ'ımıza 21 okul ve biri de spor salonu olmak üzere yeni binalar kazandıracaklar. Bu husustaki her türlü eksiği de MEB olarak biz gidermek üzere tedbirlerimizi aldık. Kendilerine huzurlarınızda şükranlarımı arz ediyorum. Bilsinler ki gösterdikleri bu dayanışma, sergiledikleri bu yüce gönül, devletimizin ve milletimizin gücüne güç katmıştır." ifadesini kullandı.

Bir gazetecinin Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) Elazığlı öğrencilere ek puan verilip verilmeyeceğine ilişkin sorusuna Bakan Selçuk, "Ek puan meselesi eğitimsel bir mesele olmanın ötesinde hukuki bir meseledir. Bunu gerekli hukuk kurumlarıyla da danışarak, istişare ederek değerlendirme imkanımız oldu. Bir ek puan söz konusu değil." yanıtını verdi. (Elazığ/AA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kıbrıs'ta koronavirüs şüphesi olan hastanın tahlil sonuçları negatif çıktı

SONRAKİ HABER

Isparta'da iş cinayeti: Isınmak için girdiği kulübeye kaya parçası düşen işçi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...