20 Şubat 2020 07:39
Son Güncellenme Tarihi: 20 Şubat 2020 14:18

Almanya’da geliyorum diyen ırkçı katliam: Saldırgan dahil 11 ölü

Hanau kentinde gerçekleşen ırkçı katliam, Almanya’da Neonazi grupların cinayetler işlemek üzere silahlandığını bir kez daha gösterdi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Yücel ÖZDEMİR
Köln

Almanya’nın Hessen eyaletinde bulunan Hanau kentinde dün gece Türkiye kökenli göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı iki semtte bulunan nargile kafelere düzenlenen silahlı saldırıda 9 kişi hayatını kaybetti. En az 4 kişinin de ağır yaralandığı açıklandı. Saldırıyı düzenleyenin 43 yaşındaki Tobias Ratje olduğu tespit edildi. Ratje’nin evine baskın düzenleyen polis, kendisini ve 72 yaşındaki annesini ölü olarak buldu. Saldırganın görüntülü ve yazılı mesaj bıraktığı polis tarafından açıklandı.

Yerel saatle 22.00 civarında önce Hanau merkezindeki Neumark’ta “Midnight” adlı nargile kafeye silahlı saldırı düzenleyen saldırgan, daha sonra Kesselstadt semtine giderek “Arena Bar&Cafe” adlı nargile kafeyi taradı. Her iki saldırıda toplam 9 kişinin yaşamını yitirdiği, 4 kişinin de yaralandığı Hanau Emniyet Müdürlüğü tarafından açıklandı.

Saldırıyla ilgili soruşturmayı merkezi Karlsruhe’de bulunan Federal Savcılık üstlendi. Hessen eyaleti İçişleri Bakanı Peter Beuth, saldırganın bugüne kadar tanınmayan birisi olduğunu söyledi.

"İKİ SALDIRGAN VARDI" İDDİASI

Görgü tanıklarının Evrensel’e verdiği bilgiye göre ilk saldırının yapıldığı bara siyah bir arabayla gelen iki kişi içeriye girerek ateş açmaya başladı. Ön tarafı kafe olan işletmede nargile bölümü arka tarafta yer alıyor. Saldırganların arka tarafın ziline basarak kapıyı açtırdığı belirtildi. Silah sesleri çevredekiler tarafından da duyulurken, saldırganlar bir süre sonra olay yerinden geldikleri arabayla uzaklaştılar. Ardından Kesselstadt semtindeki kafeye saldırı düzenlediler.

Görgü tanıkları saldırganların iki kişi olduğunu ifade etmesine rağmen, polis intihar eden saldırgandan söz etti. İkinci saldırgan konusunda ise herhangi bir ize rastlanılabilmiş değil.

Saldırıda ölenlerin en azından beşinin Türkiye kökenli olduğu tahmin ediliyor. Hanau’da bulunan Ağrılılar Derneği ile Kürt derneğinde katledilenler için taziyeler düzenlenmeye başlandı. Ölenlerden birisinin Özgür Politika gazetesi çalışanlarından Serpil Temiz’in oğlu Ferhat Ünvar olduğu açıklandı.

PROTESTO GÖSTERİLERİ DÜZENLENECEK

9 kişinin hayatına mal olan ırkçı saldırı Almanya’da şok etkisi yarattı. Federal Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert sosyal medya hesabı üzerinden hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi. Hanau Belediye Başkanı ise saldırıya karşı sessiz kalmayacaklarını belirterek saat 18.00’de Marktplatz’da bir anma etkinliği düzenleyeceklerini söyledi. Kentin antifaşist örgütleri de acil toplantı çağrısı yaptı. Antifaşist örgütler ve sendikaların da akşamki gösteriye güçlü şekilde katılması bekleniyor.

NEONAZİLERLE GÜÇLÜ BİR MÜCADELE ŞART

Hanau’da gerçekleşen saldırı aşırı sağcı, Neonazi grupların cinayetler işlemek üzere silahlandığını bir kez daha gösterdi. Geçen hafta, güvenlik güçleri camilere saldırı planı yapan “S.” adındaki bir hücrenin 12 üyesini gözaltına almıştı. Yapılan arama ve incelemelerde, ırkçı grubun açıktan camilerde kitlesel cinayetler yapmaya hazırlandığı belirtilmişti. Daha önce de benzer şekilde ırkçı saldırılar yapılmıştı.

Ancak bunların en önemli olanları 2000-2007 yılları arasında ırkçı terör örgüt NSU tarafından göçmen esnaflara yönelik düzenlenen seri cinayetlerdi. 8’i Türkiye’den biri Yunanistan’dan olmak üzere 9 göçmenin katledildiği cinayetler sonrasında açılan davada, cinayetlere yardım ve yataklık edenler hafif cezalarla kurtulmuştu.

BULGARİSTAN: ÖLENLERDEN BİRİ BULGAR

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, saldırıda ölenlerden birinin Bulgar vatandaşı olduğunu duyurdu. Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, öldürülen Bulgar vatandaşının uzun zamandır Almanya’da yaşayan 32 yaşındaki Kaloyan Velkov olduğunu duyurdu. Almanya’da görevli Bulgar yetkililerin Velkov’un eşi Harieta Velkova’nın yanında oldukları vurgulandı. Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva ölen Bulgarın ailesine başsağlığı dileklerini iletti.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Oyuncu Ahmet Kural trafik kazası yaptı, ehliyetine el konuldu

SONRAKİ HABER

Türkiye'den 6 AB ülkesinin vatandaşlarına vize muafiyeti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...