19 Şubat 2020 23:52
Son Güncellenme Tarihi: 20 Şubat 2020 13:55

Bir işçi daha yaşamına son verdi, diğer işçiler cansız bedenin yanında çalıştırıldı

Gebze'de bir işçi çalıştığı yerde yaşamına son verdi. İşçinin geçim sıkıntısı nedeniyle bu yolu seçtiği iddia edildi. Diğer işçiler savcı gelene kadar arkadaşlarının cansız bedeni yanında çalıştırıldı

Fotoğraf: Facebook

Paylaş

Kocaeli Dilovası'nda bulunan Corazon Ambalaj fabrikasında, Bayram Kömürcü adlı işçinin depoda yaşamına son verdiği iddia edildi.

Evrensel'e bilgi veren Bayram Kömürcü'nün arkadaşları, "Bugün, geçici çalıştığımız yerde arkadaşımız kendini asarak hayatına son verdi. Bu sabah iş başı yaptıktan sonra, depoda bulundu. En kötüsü savcılık gelene kadar biz arkadaşımızın cansız bedeni orada dururken çalıştık. Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Biz çalışmaya devam ettik. Psikolojimizi bozdular" dedi.

Arkadaşları intihar nedenini, "ekonomik ve ailevi sıkıntılar yaşaması" olarak açıkladı.

Corazon Ambalaj daha önce Debant Plastik olarak faaliyet gösteriyordu. Debant Plastik, onlarca işçinin mağduriyeti ile gündeme gelmişti.

Haftalar önce Gebze'de bulunan Farba fabrikasında çalışan bir işçi de yaşamına son vermişti.

EMEP: BİZ İŞÇİLERİ İNSAN YERİNE KOYMAYANLARDAN HESABI YİNE BİZ SORACAĞIZ!

Emek Partisi (EMEP), Dilovası'nda çalıştığı fabrikada hayatına son veren Bayram Kömürcü hakkında açıklama yaptı. Tüm işçi ve emekçilere örgütlenme çağrısı yapılan açıklamada "Biz işçileri insan yerine koymayanlardan da hesabı biz işçiler soracağız. Bizlere reva görülen bu yaşamın, bizlerden, çocuklarımızdan çalınanların hesabını soralım" denildi.

EMEP Gebze İlçe Başkanı Hasan Atik tarafından yapılan açıklamada "Sermaye sınıfı ve onun hükümeti, hepsi ama hepsi Bayram'ın ve hayatına son veren işçilerin ölümlerinin, cinayetlerinin sorumlusudur" denildi.

İş arkadaşlarının, savcı gelene kadar Kömürcü'nün cansız bedeninin yanında çalıştırılmaya devam ettiği hatırlatılan açıklamada "İşte patronların işçiye verdiği değer bu" denildi.

"BU YAŞANANLAR BİRER CİNAYETTİR"

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

"Gebze'de geçtiğimiz günlerde bir işçi daha yaşamına son vermişti. Artık yeter! Bizim emeğimizle zenginleşen patronların bizi insan yerine koymamasından bıktık usandık!

O ipin ucunda sallanan bir işçinin cansız bedeni değildi sadece. Alın terimizi, ekmeğimizi çalan sermayenin kokuşmuşluğuydu. O gün sadece Bayram değil, insanlık da öldü!

Her gün memleketin dört bir yanından intihar haberleri alıyoruz. 'Psikolojik sıkıntısı vardı, o zaten rahatsızdı' cümleleri söylense de her intihar haberinin ardından borçlar, ödenememiş faturalar ve gelecek kaygısı çıkıyor... Ekonominin geldiği durum işçileri, emekçi halkı her gün yeni bir çıkmaza sürükleyerek bizleri daha zor durumda bırakıyor. Bizler doğal gazı yakmamak için türlü yol denerken patronların vergi borçları 'sıfırlanıyor'. Onlar çantalarına, düzenledikleri etkinliklere milyon dolarlar harcarken biz 'Ay sonunu nasıl getireceğiz' diye düşünüp durmaya devam ediyoruz. Tenceremiz artık tam ve dolu kaynamıyor. Krizin yükünü ödeyemediğini, işsiz ve aç olduğunu söyleyen halka ise iktidar kulak tıkıyor.

Bu yaşananları sadece 'intihar' diye açıklayamayız, bunlar birer cinayettir, intihar değil! Sermaye sınıfı ve onun hükümeti, hepsi ama hepsi Bayram'ın ve hayatına son veren işçilerin ölümlerinin, cinayetlerinin sorumlusudur. Bayram ne ilktir ne de son olacaktır. Açlık sınırında maaşlar, paralı hale gelen sağlık ve eğitim hizmeti, güvencesizlik, geleceksizlik bunların tamamının sorumlusu sermaye ve onların Hükümetidir. Tam da o nedenle bu yaşananlar birer cinayettir!

ÇARE BİRLEŞMEKTİR!

Tüm yaşadığımız bu sorunların tek bir çözümü var; işçiler ve emekçiler olarak birleşmek, hakkımız olanın peşine birlikte düşmek. Hepimizin sorunu aynı, hepimizin çıkarı ortak. Emek Partisi olarak tüm işçileri, emekçileri kendi partisinde örgütlenmeye, insanca bir yaşam için birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz. Bu kavga insanca bir yaşam kavgası, bu kavga ekmek kavgası, gelin bu kavgada yan yana olalım. Biz işçileri insan yerine koymayanlardan da hesabı biz işçiler soracağız. Bizlere reva görülen bu yaşamın, bizlerden, çocuklarımızdan çalınanların hesabını soralım!" (Gebze/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Türkiye'nin BM Temsilcisi: Türkiye İdlib'de tehdit teşkil eden tüm hedefleri vuracak

SONRAKİ HABER

Yüksekova’da kar yağışı nedeniyle okullar tatil edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...