18 Şubat 2020 21:45

İbrahim Kalın'dan Gezi yorumu: Vandallık

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, açıklamalarda bulundu. Gezi direnişi hakkında konuşan Kalın, "Vandallıktan siyasi kutuplaşmaya, neler yaşadığımızı hatırlayalım" dedi.

İbrahim Kalın

Fotoğraf: AA

Paylaş

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Kalın, Gezi Davasıyla ilgili “Öncelikle bugün Gezi davasıyla ilgili verilen kararla ilgili yorum yapmamız doğru olmaz. Karar yargıda” derken, Gezi direnişinden “vandallık” diye bahsetti.

KALIN: VANDALLIKTAN SİYASİ KUTUPLAŞMAYA NELER YAŞADIĞIMIZI HATIRLAYALIM

İbrahim Kalın’ın Gezi açıklaması şöyle: “Gezi olaylarıyla ilgili bu mahkeme meselelerinin yanında bir kalkışma olarak bu ülkeye verdiği zararı unutmamamız lazım. Vandallıktan siyasi kutuplaşmaya, Türkiye'nin gündemine ayrıştırıcı meselelerin sokulmasına, neler yaşadığımızı hatırlayalım. Böyle bir Gezi meselesi üzerinden tarihi yeniden okumaya yönelik girişimlerin yapıldığını görüyoruz. Sayın Gül gurur duyabilir, kendi değerlendirmesidir. Görevdeyken de bir takım değerlendirmeler, farklı düşünceleri vardı. Bir bütün olarak okuduğunuzda Türkiye'nin o dönemde çok zor bir süreçten geçtiğini akıldan çıkarmayalım.”

“TEMEL ÇİZGİMİZ SOÇİ MUTABAKATI'NA GERİ DÖNÜLMESİ”

İdlib’deki gelişmelerle ilgili de konuşan Kalın, “Suriye'de ve İdlib'de yaşanan gelişmeler gündemimizin üst yerlerini işgal etmeye devam ediyor. İdlib'le ilgili gelişmeleri geçen hafta burada bulunan Rus heyeti ile görüştük. Bizim temel çizgimiz Soçi Mutabakatı'na geri dönülmesi. Çatışmasızlık sınırlarını esas kabul edilmesi. Bazen Rus tarafından gelen bazı açıklamaların sahadaki gerçekleri doğru yansıtmadığını da görüyoruz” dedi.

“İDLİB MESELESİ SADECE TÜRKİYE'NİN MESELESİ DEĞİL”

Kalın, Rusya ve Türkiye’nin İdlib görüşmeleriyle ilgili şunları söyledi: “Şu ana kadarki müzakerelerden bizi tatmin edici sonuç çıkmamıştır. Bize sunulan kağıdı ve haritayı kabul etmedik. Görüşmeler devam edecek, bunlar ancak müzakere yoluyla çözülecek şeyler. Askeri gözlem evlerimizin belirlediği sınırlar esastır. İdlib meselesi sadece Türkiye'nin meselesi değil. Eğer bu hattı tutmazsak yarın İdlib'in tamamı gidecektir. Bugün BM'den gelen ateşkes çağrısı yerinde çağrıdır. Sahada kimin takibini yapacağı ortada kalmamalıdır. Aksi halde rejim Türkiye dışında kimsenin itirazı yok deyip, bundan cesaret alarak bundan sonra da katliamlarına devam edecek demektir.”

“FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞI” TARTIŞMALARI

“‘FETÖ’nün siyasi ayağı” tartışmalarına değinen Kalın, “Baktığınız zaman bu tartışmanın kaynağına, zeminine, totalde FETÖ ile mücadeleyi sulandırmaya ve çeşitli partilerin rant elde etmekte olduğunu görüyoruz. 40 yıllık geçmişi olan bu terör örgütüyle en ciddi ve kapsamlı mücadeleyi Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ekibi vermiştir. Bu örgütün devletimizin çeşitli kurumlarına nasıl sızdığını, vatandaşlarımızın çocuklarını nasıl kandırdığını, dini inanç, hizmet, ihlas gibi kavramları kullanarak dini İslam'a nasıl zarar verdiğini hepimiz gördük” dedi.

Kalın, “15 Temmuz ve öncesinde FETÖ'cülerin yanında kimler durdu? Devletin zaaf gösterdiğini söyleyenler kimlerle ne tür gizli, kapalı, açık görüşmeler yaptılar” diye sordu.

Son günlerde muhalefet partilerinden yapılan açıklamalarda sık sık dile getirilen parlamenter “sisteme geri dönülsün” vurgularına atıf yapan Kalın, “Bizim gündemimizde böyle bir sistem değişikliği söz konusu değil” dedi.

“BİZİ DOĞRUDAN BAĞLAYAN BİR ŞEY DEĞİL”

Burhan Kuzu’nun İranlı uyuşturucu baronu Zindaşti’yi tahliye ettirdiği iddialarına değinen Kalın şunları söyledi: “Burhan Kuzu bu iddiaları reddetmekte, itirazlarda bulunuyor, kendince açıklamalar yapıyor. Bizi doğrudan bağlayan bir şey değil. Eylemlerini Cumhurbaşkanlığı'na atfetmek doğru olmaz. Bununla ilgili kendi açıklamalarını kendisi yapıyor. Yargıya baskı yapıldı mı diye İstanbul Başsavcılığı da bir soruşturma başlattı. Hakikatlerin yargı süreci sonunda ortaya çıkması herkesin menfaatine olacaktır.”

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kocaeli’de kurulması planlanan çöp tesisi için Akademik Odalardan açıklama geldi

SONRAKİ HABER

Anarşizm mi Sosyalizm mi?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa