13 Şubat 2020 11:40

İşsizliğe çözüm olmayan artış: Sanayi üretimi yıllık yüzde 8,6 yükseldi

Türkiye genelinde sanayi üretimi, Aralık ayında yıllık bazda yüzde 8,6 yükseldi. Üretimdeki artışa karşın işsizlik oranının düşmemesi ise dikkat çekici.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, geçen yılın Aralık ayında yıllık bazda yüzde 8,6 yükseldi.

Alt sektörler incelendiğinde madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,8; imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 9,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,3 arttı.

Aralık ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 4,1; imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,8 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi 2019 yılı dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,8 arttı. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise yüzde 1,5 arttı.

Sanayi üretimindeki artışa karşın yakın döneme ilişkin işsizlik verilerindeki artış ise dikkat çekici. Geçtiğimiz gün ekim, kasım ve aralık aylarını kapsayan dönemin işsizlik verilerini açıklayan TÜİK, işsizliğin 1 puan artarak yüzde 13,3'e çıktığını belirtmişti. Azalan işçi sayısına karşın üretim artarken patronların kârına kâr katıyor; ancak kriz öne sürülerek hayata geçirilen politikalar işçi ve emekçileri işsizliğe ve yoksulluğa mahkum ediyor. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Nadira Kadirova’nın şüpheli ölümünde beş aydır hala otopsi raporu hazırlanmadı

SONRAKİ HABER

Oyuncu Ahmet Kural trafik kazası yaptı, ehliyetine el konuldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...