12 Şubat 2020 13:35

Bakan Ziya Selçuk’un kurucusu olduğu okuldan haberimize erişim engeli

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un kurucusu olduğu Özel Maya Okulları, bir öğretmenin işten atılmasına ilişkin 2016 tarihli haberimize erişim engeli getirtti.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Birkan BULUT
Ankara

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un kurucusu olduğu Özel Maya Okullarında bir öğretmenin, eğitime hazırlık ödeneğini iade etmediği gerekçesiyle işten atılmasına ilişkin 2016 tarihli haberimize erişim engeli getirildi.

Özel Maya Okulları tarafından Ankara 7. Sulh Ceza Mahkemesine başvurularak haberimize erişim engeli getirilmesi talep edildi. Mahkemenin 6 Şubat 2020 tarihinde erişim engeli talebini reddetmesi üzerine şirket karara itiraz etti. Ancak itiraz yerinde görülmeyince, bu kez Ankara 8. Sulh Ceza Mahkemesine başvuruldu. Mahkeme 10 Şubat 2020 tarihinde verdiği kararla, “Yayın içeriğinde sarf edilen ifadelerin doğrudan talepte bulunanın müvekkiline yönelik yazıldığı, yazı içeriklerinin talep edenin müvekkilinin kişilik haklarını ihlal ettiği sonucuna varıldığından” Ankara 8. Sulh Ceza Mahkemesi haberimize erişim engeli getirdi.

NE OLMUŞTU?

Özel Maya Okullarının Ankara’da bulunan Oran kampüsünde dönem başında kendisine verilen eğitime hazırlık ödeneğini geri ödemeyi reddeden Ahmet Yeşil adlı öğretmen işten atılmıştı. Olay, Evrensel'de “Öğretmenlerden kırtasiye yardımlarını geri istediler” başlığıyla gündeme getirilmişti.

Devlet okullarında zorunlu olan, özel okullarda ise isteğe göre her yıl öğretmenlere verilen eğitime hazırlık ödeneği “kırtasiye yardımı” olarak da biliniyor.

"BİZE TANINMIŞ BİR HAK"

Yaşadıklarını Evrensel'e aktaran Yeşil, idarenin parayı iade etmeyen 6 öğretmenin sözleşmelerinin yenilenmeyeceğini söylediğini dile getirmişti.

Yeşil, “Parayı geri isterken de ‘Biz zaten burada fotokopiden faydalanmanızı sağlıyoruz’ diyorlar. Bir İngilizce öğretmeni çok sayıda fotokopi çektirebilir ancak ben müzik öğretmeniyim. Ayrıca bu bize tanınmış bir hak” demişti.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Tahir Elçi soruşturmasında 4 yıl sonra 3 polis şüpheli sıfatıyla ifade verdi

SONRAKİ HABER

"Ümraniye'de sağlık tesisi alanı imar tadilatı ile ranta açıldı"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...