10 Şubat 2020 09:53

BDDK, bankaların swap işlemlerini, özkaynaklarının yüzde 10'u ile sınırlandırıldı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bankaların para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlerini özkaynaklarının yüzde 10’u ile sınırlandırdı.

Fotoğraf: Google Street View

Paylaş

Bankacılık düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlerin toplamını, bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının yüzde 10'u ile sınırlandırdı.

BDDK'nın bankaların yurt dışı yerleşiklerle yaptıkları TL alım ve satım işlemlerine ilişkin duyurusu, bankanın resmi internet sitesinde yayımlandı.

Açıklamada şöyle denildi:

"Bilindiği üzere, konsolidasyona tabi yurtdışındaki kredi kuruluşu ve finansal kuruluş niteliğini haiz ortaklıklarıyla gerçekleştirdiği işlemler hariç, bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan ve vadede TL alım yönünde gerçekleştirecekleri para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlerin toplamının bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının yüzde 25’i ile sınırlandırılması kararı, Ağustos 2018’den bu yana yürürlüktedir. Yapılan değerlendirme sonucunda söz konusu sınırlamanın yüzde 10 olarak uygulanmasına karar verilmiştir.

Söz konusu oranın günlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanması uygulamalarına devam edilecek, mevcut aşımlar giderilinceye kadar yeni bir işlem yapılamayacak ve bu mahiyetteki vadesi gelen işlemler yenilenemeyecektir."

SWAP İŞLEMLERİNE 2018'DE DOLAR 7,20'Yİ GÖRÜNCE SINIRLAMA GETİRİLMİŞTİ

12 Ağustos 2018'de dolar kurunun 7,20'yi görerek rekor kırması üzerine BDDK, swap işlemlerine sınırlama getirmişti. BDDK'nin o günkü açıklamasında para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlerin toplamınının, bankaların özkaynaklarının yüzde 50’sini geçemeyecek şekilde sınırlandırıldığı bildirilmişti. Eylül 2018'de ise bu oran, bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının yüzde 25’i olarak güncellenmişti. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Şirinevler’de çıkan kavgada yemek yiyen bir kişi vuruldu

SONRAKİ HABER

Kasım 2019'da işsizlik yüzde 13,3'e, genç işsizlik de yüzde 24,5'e çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...