22 Ocak 2020 07:50

Kolombiya’da genel grev | Halk sokağa çıktı, polis şiddet uyguladı

Kolombiya'da genel grev ilan edildi, vatandaşlar sokağa çıktı, polis ise protestolara katılanlara saldırdı.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Kolombiya'da genel grev çerçevesinde ülke çapında protestolar yapılırken, başkent Bogota'da polisin vatandaşlara saldırması sonucu 8 kişi yaralandı, 86 gösterici gözaltına alındı.

Nüfusu 49 milyonu aşan Güney Amerika ülkesi Kolombiya'da, 21 Kasım 2019'dan bu yana 4 kez greve giden ülkenin en büyük sendikası Kolombiya Birleşik İşçi Merkezinin (CUT) yeniden ilan ettiği bir günlük genel grev nedeniyle başta Bogota olmak üzere Medellin, Cali, Barranquilla ve Cartagena gibi büyük şehirler ve birçok kentte hükümet karşıtı konser, yürüyüş ve miting düzenlendi.

Eski Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleriyle (FARC) yapılan barış anlaşmasının tam uygulanmadığı iddiaları ve toplum liderlerine suikastlerin devam etmesi dolayısıyla hoşnutsuz olan ve Devlet Başkanı Ivan Duque yönetiminin ekonomi politikalarına itiraz eden binlerce Kolombiyalı eylemdeydi.

Yürüyüş, miting ve konserlerle 20 farklı noktada eylem yapılan Bogota'nın tarihi merkezi, 26. ve 13. Cadde ile Suba ilçesinde polis göstericileri engellemek istedi.

Bolivar Meydanı'nda greve destek veren yerel sanatçılar konser düzenledi.

Ancak meydan girişinde polisler göstericilere göz yaşartıcı gaz ve ses bombaları ve su sıkarak müdahale etti. Eylem yapanlar da kendilerini taşla korumaya çalıştı.  

Yaklaşık 5 saat süren ve Adalet Sarayı ile çevredeki iş yerlerinin de zarar gördüğü olaylarda bazı yaralananlar oldu.

Bogota Belediye Başkanı Claudia Lopez, yaptığı açıklamada, kent genelindeki protestolardan yalnızca 4'üne müdahale edildiğini söyledi. 

Olaylarda 1'i polis 8 kişinin yaralandığını ve 86 kişinin gözaltına alındığını kaydeden Lopez, 37 otobüsün saldırıya uğradığını, 15 metrobüs durağının da tahrip edildiğini belirtti.

GENEL GREV KASIM 2019'DA BAŞLAMIŞTI

Kolombiya'da son aylarda farklı bölgelerde düzenlenen protesto gösterileri, 21 Kasım 2019'da ilan edilen ilk genel grevle başlamıştı.

Polis saldırısı sonucu 5 kişi hayatını kaybetmiş, bine yakın kişi yaralanmıştı. Müzakere masasına birkaç gün önce oturan sendikalar, özelleştirmelerden vazgeçilmesi, son 3 yılda öğrenciler ve yerlilerle varılan mutabakatlara sadık kalınması, barış anlaşmasının uygulanması, toplum liderleri ve muhtarlara yönelik suikastler karşısında adım atılması, göstericilere yönelik şiddet uygulamakla suçlanan Kolombiya Polisi Toplumsal Olaylara Müdahale Birimi ESMAD'ın lağvedilmesi, emeklilik ve ücretlerle ilgili yasa tasarısının geri çekilmesi ve vergilerin hafifletilmesi gibi taleplerde bulunuyor. (AA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

"Suudi Prens Selman, Jeff Bezos'un telefonunu hackletti" iddiası

SONRAKİ HABER

2020'nin ilk partisi kuruldu: Anadolu Birlik Partisi (ABP)

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...