15 Ocak 2020 08:57

ABD: Ticaret anlaşmasında ikinci aşamaya kadar Çin'e tarife uygulanacak

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD'nin ticaret anlaşmasının ikinci aşamasının tamamlanmasına kadar Çin malları üzerindeki tarifeleri sürdüreceğini söyledi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD ile Çin arasında ticaret anlaşmasının ilk adımına atılacak imzalar öncesinde açıklama yaptı. Mnuchin ve ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Çin ile ticaret anlaşmasının ikinci aşaması imzalanana dek Çin mallarına uyguladıkları gümrük tarifelerini sürdüreceklerini açıkladı.

DHA'da yer alan habere göre, ABD'li iki yetkilinin yaptığı ortak açıklamada, ABD ve Çin'in ticaret anlaşmasının ikinci aşaması konusunda hızlı hareket etmeleri durumunda, ABD Başkanı Donald Trump'ın tarifeleri gevşetmeyi düşünebileceği belirtildi. Açıklamada, "Eğer Başkan Trump ikinci aşama anlaşma üzerinde hızla uzlaşı sağlarsa, bu anlaşma kapsamında tarifeleri gevşetmeyi de gündemine alabilir" denildi.

ABD Başkanı Trump ile Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, faz 1 ticaret anlaşmasını bugün Beyaz Saray'da Türkiye saatiyle 19.30'da imzalayacak.

Öte yandan, Fox Business Network'e konuşan Mnuchin, birinci aşama anlaşmanın Çin'in para birimini manipüle etmekten uzak duracağına ilişkin taahhütünü de içerdiğine de dikkat çekti. Mnuchin, ticaret anlaşmasında Çin'in gelecek 2 yılda ABD'den 200 milyar dolarlık ek mal ve hizmet alması vaadinin de yer aldığını belirtirken, ikinci aşama anlaşmada yapısal reformlar ortaya koyulduğunda ABD'li şirketler ve çiftçilerin daha fazla kazanç elde edebileceklerini de ekledi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

BTK, Wikipedia'nın erişim engelini kaldırdı

SONRAKİ HABER

Manisa'da 5.4 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...