13 Ağustos 2019 15:21

ABD’nin Çin yaptırımı AB’ye yarıyor: 1,5 milyar avro ihracat geliri sağlayacak

ABD’nin Çin’e uyguladığı yüzde 10’luk ek vergi uygulaması nedeniyle AB’ye 1,5 milyar avroluk ek ihracat geliri girmesi bekleniyor.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

ABD Baaşkanı Donald Trump’ın 300 milyar dolar değerindeki Çin ürününe yüzde 10 ek vergi uygulamasının AB’ye 1,5 milyar avro ek ihracat geliri sağlayacağı belirtildi. Almanya’nın önde gelen düşünce kuruluşlarından Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin 300 milyar dolarlık Çin ithalatına yüzde 10 ek gümrük tarifeleri uygulaması halinde, Avrupa Birliği’nin (AB) fazladan 1,5 milyar avroluk ihracat geliri elde edeceğini duyurdu.

Enstitüden yapılan açıklamada, Ifo’nun yaptığı son araştırmaya göre, Donald Trump yönetiminin Çin’e karşı ek gümrük tarifeleri uygulaması halinde Çin’in ABD’ye yaptığı ihracatta 24.8 milyar avroluk kayıp olacağı kaydedilen açıklamada, ABD’nin 1.8 milyar avro ilave gelir elde edeceği aktarıldı. Araştırmaya göre, bu senaryoda dünyanın diğer ülkeleri de 3.8 milyar avro ek ihracat geliri elde edebilecek.

MİSİLLEME ÇİN'İN KAYBINI DÜŞÜRECEK

Pekin’in, Trump yönetimine misilleme yaparak ABD ürünlerine yüzde 10 ek vergi uygulaması durumunda Çin’in kaybının 21.6 milyar avroyaineceği ve ABD’nin 1.8 milyar ek gelirinin kaybolarak 1.5 milyar zarara dönüşeceği belirtildi. Bu durumda AB’nin toplam ek gelirinin artacağı ve 1.7 milyar avroyayükseleceği ifade edildi. Almanya’nın geliri ise 323 milyon avro olacak.

‘KIRILGAN EKONOMİYE GÜVEN DAHA DA ZAYIFLIYOR’

Ifo Başkanı ClemensFuest, konuya ilişkin değerlendirmesinde, AB ülkeleri, ek tarifelerden sonra Çin’in ABD’ye ihracatı durması durumunda, ABD’ye daha fazla ihracat yapabileceklerini belirterek, “Bununla birlikte, ABD-Çin ticaret savaşının küresel olarak olumsuz etkileri var. Çünkü tüketici ve yatırımcıların halihazırda kırılgan olan küresel ekonomiye duyduğu güveni daha da zayıflatıyor” ifadelerini kullandı.

‘OLUMSUZ ETKİSİ SINIRLI’

Ifo’nun araştırmasının gerçekleştiren Marina Steininger ise Çin mallarına ek vergi Pekin'in ihracatının düşmesine neden olursa, AB üye ülkeleri ABD'ye daha fazla ihracat yapacaklarına işaret ederek, burada ABD ve AB ülkeleri için bu olumlu ve Çin için olumsuz etkisinin “sınırlı” olacağını vurguladı.

‘YERLİYE TALEBİ ARTIRACAK’

Steininger, Trump yönetiminin gümrük tarifesini artırmasının ABD’deki üreticilerinin lehine olacağını ve onların gelirini artıracağını belirterek, ‘Tarifelerin hane halkı alım gücünü zayıflatıp ve gerçek işçi ücretleri azaltacağından dolayı tüketici zarar görebilir. Bununla birlikte yerel üretilen mallar daha önce ithal edilen bazı malların yerine geçecek ve tarifeler ithal malları daha pahalı hale getirecektir. Bu, ithalatın düşmesine neden olurken, yerli mallara olan talep artacaktır ve bu da genel olarak reel gelire olumlu katkı yapacaktır’ değerlendirmesinde bulundu. (İstanbul/AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çankırı’da 8,5 milyon yıllık devekuşu yumurtası bulundu

SONRAKİ HABER

Türkiye’nin yolsuzluk algı endeksi gerilemeye devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...