13 Aralık 2019 03:21

İspanya Komünist Partisi (Marksist-Leninist) 9. kongresini topladı

PCE (m-l), 9. kongresini 6-8 Aralık’ta Madrid’de topladı. Kongrede gençlik ve kadın çalışmalarının yanı sıra enternasyonal dayanışma konusunda da çeşitli kararlar alındı.

Logo: İspanya Komünist Partisi (m-l)

Paylaş

Sinan YALÇIN
Madrid

İspanya Komünist Partisi (Marksist-Leninist) 9. kongresini Madrid’de topladı. Uzunca bir hazırlık süreci ve il/bölge konferanslarının toplanmasının ardından seçilen delegeler, 6-8 Aralık’ta üç gün süreyle Madrid’de bir araya geldiler.

6 Aralık 1978, binlerce Cumhuriyetçinin katledildiği 1936-39 İç Savaş’ında Cumhuriyet’in kana boğulmasıyla kurulan faşist diktatörlüğün başı Franko’nun iktidarı monarşiye devrettiği tarih. Her yıl 6 Aralık’ta, önde gelen temsilcisi PCE (m-l) olan Cumhuriyetçiler tarafından, Madrid’in merkezinde Cumhuriyetçi sloganların haykırıldığı bir yürüyüş düzenleniyor.

Bu yıl kongre, yürüyüşün ardından toplandı. Gündem yoğun olduğu kongrede çalışmalar sabah 9.30’dan akşam 9.30’a kadar tam gün sürdü. Dünyadaki durum, keskinleşen çelişkiler ve birçok ülkede ayağa kalkan halklar, gündemin önemli konuları arasındaydı. Kongrede emperyalistler arasında ilişkilere ve özellikle ABD ile Çin emperyalizmi arasındaki ilişkilerin sertleştiğine vurgu yapıldı.

Kongrede İspanya’daki gelişmeler ile partinin hedef ve çalışmaları ayrıntılı şekilde tartışılarak parti çizgisinin çeşitli yönleri gözden geçirildi. Gençlik ve kadın çalışması, üzerinde durulan başlıca konular arasında yer aldı. Parti, acil görevini yerine getirebilmek için monarşinin devrilmesi ve federal bir cumhuriyetin kurulmasını öngörüyor, tekelci kapitalizme ve faşizme karşı mücadelenin önemine dikkat çekiyor.

GENÇLERİN VE KADINLARIN YOĞUN KATILIMI DİKKAT ÇEKTİ

Kongrede çalışmaların düzeni ve gençlerin katılımının yoğunluğu ve katılımcılıarın coşkusu da dikkat çetki.

Birkaç yıl önce Podemos’un atağından olumsuz etkilenen gençlik çalışmasının yeniden toparlandığı ve reformcu küçük burjuva liberallerinin etkisinin zayıfladığı gözlendi. Yönetici organ seçimlerinde ikisi işçi olmak üzere çok sayıda genç Merkez Komitesi’ne seçildi. Gençler ayrıca Yürütme Komitesi’nde de görev aldı.

Öte yandan kadınların katılımının yoğunluğu da dikkat çekti. Kadınlar da Sekretarya dahil, tüm yönetici organlarda yer aldılar.

ULUSLARARASI TEMSİLCİLER DE KATILDI

PCE (m-l) 9. Kongresi’ne uluslararası düzeyde Türkiye’den Emek Partisi ve Fransa’dan PCOF temsilcileri de katıldılar. Oy hakkına sahip olan temsilciler -kullanmasalar da- tartışmalara katıldılar. Ayrıca, kongrede Ekvator’dan PCMLE ve Fas’tan Demokratik Yol’un gönderdikleri mesajlar okundu.

Üçüncü gün, seçimlerin tamamlanmasıyla, Türkiye’den Emek Partisi adına yapılan kapanış konuşmasının ardından söylenen Enternasyonal’le kongre sona erdi.

Küba ve Filistin Elçiliği, Filistin Demokratik Halk Cephesi temsilcileri, Cumhuriyetçi İspanya parti ve örgütlerinin temsilcilerinin katılımıyla açık olarak devam eden kongre, misafirlerin konuşmalarıyla sürdü.

Kongre, PCE (m-l) Sekreteri Raul Marco’nun konuşmasıyla kapandı.

SONUÇ BİLDİRGESİ

Kongrenin sonuç bildirgesinde de kapitalist sistemin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi krizlere, emperyalistler arası çelişkilerin derinleşmesinin sonuçlarına dikkat çekildi ve buna yanıt olarak gündeme gelen çeşitli ülkelerdeki halk protestolarına vurgu yapıldı.

Halk hareketlerinin henüz sisteme karşı net hedeflerinin olmadığı belirtilirken, buna rağmen hareketlerin ilerlediği ve Latin Amerika ülkelerinde gözlemlendiği üzere taleplerinin netleşmeye başladığına değinildi.

Burjuvazinin hareketleri bölme çabası karşısında özellikle işçi sınıfının ve emekçilerinin birliğinin ve örgütlenmesinin vazgeçilmez önemde olduğunun altı çizilerek, bu süreçte sınıf sendikacılığının güçlendirilmesi gerektiğine de işaret edildi.

Kongrede gençlik ve kadın çalışmalarının yanı sıra enternasyonal dayanışma konusunda da çeşitli kararlar alındı.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

El Hol Kampı’ndaki IŞİD’liler Finlandiya’da krize neden oldu

SONRAKİ HABER

Antep’te, sosyal medyadaki deprem paylaşımları gerekçe gösterilen 2 kişi gözaltında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...