13 Aralık 2019 03:02

El Hol Kampı’ndaki IŞİD’liler Finlandiya’da krize neden oldu

Postane grevinde Başbakan Antti Rinne ve Bakan Sirpa Paatero’nun istifasıyla sonuçlanan skandallardan sonra Finlandiya Hükümeti yeni bir krizin eşiğinde.

El Hol Kampı | Fotoğraf: Yusuf Erdem

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Finlandiya’da muhalefette bulunan 4 parti, parlamentoya haber vermeden Suriye’deki El Hol Kampı’nda bulunan IŞİD’li kadın ve çocukları ülkeye getirmeye çalışmakla suçladıkları Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto için güven oylaması yapılmasını istedi.

Geçtiğimiz hafta Yeşiller üyesi Haavisto’nun dışişlerinde görev yapan bir bürokrata El Hol Kampı’daki IŞİD’lilerin çocuklarının Finlandiya’ya getirilmeleri için baskı yaptığının medyaya yansıması tepki ve tartışmalara yol açmıştı.

Ilta-sanomat gazetesinde yer alan habere göre Haavisto, Dışişileri Bakanlığının konsolosluk işlerinden sorumlu şefi Pasi Tuominen’den El Hol Kampı’nda bulunan çocukların annelerinden alınması ve Finlandiya’ya getirilmesi için girişimde bulunmasını istemişti.

Tuominen, bunun yasalara aykırı olduğunu söyleyip bakanın isteklerini yerine getirilmeyince görevinden alınıp daha düşük bir göreve getirilmişti.  

GİZLİ BİR PLAN HAZIRLANDI

Dışişleri Bakanlığında, El Hol’daki IŞİD’lilerin Finlandiya’ya getirilmesi için "Operation Corpi" olarak adlandırılan gizli bir planın hazırladığı bilgisi medyaya sızdırıldı.

Ulusal Topluluk Partisi, yazılı bir soru önergesiyle konuyu gündeme getirdi ve bakandan açıklama yapmasını istedi. Parlamento Dış Politika Komisyonu Başkanı Mika Nikko da, Haavisto’yu komisyon ve parlamentonun onayını almadan plan hazırlamakta suçladı. Komisyona gelerek bilgi vermesini istedi.

MUHALEFETTEKİ 4 PARTİDEN GENSORU

Gerçek Finlandiyalılar ise bakan hakkında gensoru vereceklerini açıkladı. Hıristiyan Demokratlar, Hareket Şimdi ve Ulusal Topluluk Partisi’nin de aynı yönde görüş belirtmesinden sonra 4 parti, ortak bir gensoru önergesi vererek parlamentoda konunun tartışılması ve Haavisto için güven oylaması yapılmasını istedi.

4 partinin düzenlediği basın toplantısında konuşan Gerçek Finlandiyalıların lideri Jussi Halla-aho, El Hol Kampı’nda bulunan kadın ve çocukların getirilmesinin Finlandiya’nın sorumluluğu olmadığını belirtti. “Söz konusu yetişkin kadınlar, Finlandiya’nın güvenliğine somut bir tehdit oluşturuyor. Buraya geldiklerinde terör faaliyetlerini sürdürecekler” dedi.

Ulusal Topluluk Partisi Parlamento Grup Başkanı Kai Mykkenen, Dışişleri Bakanı Haavisto’nun görev yeri değiştirilen Pasi Tuominen hakkında çelişkili ifadeler kullandığını söyledi ve gerçekleri açıklamasını istedi.

"HÜKÜMET HİÇBİR ŞEY BİLMİYOR MU?"

“Hareket Şimdi” adlı partinin milletvekili Harry Harkimo, hükümetlerin sürekli yanlış yaptıklarını söyledikten sonra şu eleştirilerde bulundu:

“Daha önceki hükümet postane grevi sırasında neler olduğunu açıklayamadı. Hem yeni hem de eski hükümet El Hol Kampı ile ilgili soruları yanıtlayamıyor. Neden hiçbir şey bilmiyorlar? Neden yanıtları yok? Dışişleri Bakanı hiçbir şey bilmiyor? Başbakan hiçbir şey bilmiyor. Hükümet hiçbir şey bilmiyor.”

Harkimo, Dışişleri Bakanının yanlış yaptığı ve yalan söylediğinin açığa çıkması durumunda istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Önceki gün Başbakan seçilen Sanna Marin, Finlandiya Ulusal Haber Ajansı Yle’nin konu hakkındaki sorularını Dışişleri Bakanı Haavisto’nun cevaplaması gerektiğini belirterek yanıtlamadı.

Buna karşı El Hol’da kalan Finlandiya vatandaşlarının getirilmeleri için hükümetin herhangi bir karar almadığını söyledi.

GÜVEN OYLAMASI YAPILACAK

Gensoru önümüzdeki hafta salı günü ele alınacak, ardından da Dışişleri Bakanı Haavisto için güven oylaması yapılacak.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Danimarka’da 20 kişi ‘terör’ şüphesiyle gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Elazığ Valiliği HDP’li belediyenin yardımını geri çevirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...