12 Aralık 2019 00:25 Güncelleme: 12 Aralık 2019 00:50

Kanada hükümeti, İzmir Barosunun Kaz Dağları mektubuna yanıt verdi

Kanada hükümeti, İzmir Barosunun Kaz Dağları'na ilişkin gönderdiği mektuba yanıt verdi. Mektupta, hükümetin sürecin araştırılması için Obdusman görevlendirdiği belirtildi.

GÜNCELLENDİ

Fotoğraf: Evrensel

İzmir Barosunun Kanadalı altın şirketi Alamos Gold'un Kaz Dağları'nda hukuka aykırı olarak başlattığı altın madeni işletmesine karşı sürdürdüğü uluslararası çalışmalar sonuç getirdi.

İzmir Barosunun, Çanakkale'de devam eden ve çevrede tahribat yaratan altın madeni işletmesi için daha önce Kanada Başbakanı Justin Trudeau nezdinde gerçekleştirdiği girişimler Kanada hükümetinin baroya yazdığı mektupla yeni bir aşamaya girdi.

Kanada Uluslararası Ticareti Çeşitlendirme Bakanı Jim Carr'in, İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel ve İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Ali Deman Güler'e hitaben yazdığı mektupta, Kanada hükümetinin Kaz Dağları'ndaki altın işletmesine dair süreci yakından takip ettiği ve Kanada'nın Türkiye'deki diplomatik misyonunun maden şirketi, sivil toplum ve ilgili diğer yerel paydaşlarla iletişimini sürdürdüğü belirtildi.

KANADA SÜRECİN TAKİBİ İÇİN GÖREVLENDİRME YAPTI

Mektupta, Bakan Carr'ın yurt dışında iş yapan Kanadalı şirketlerin sağduyulu ve sorumlu bir çalışma sürdürmesinin Kanada iş hayatı için de bir avantaj olduğu dile getirilerek, Kanada hükümetinin Kanadalı şirketlerden yurt dışında devam ettirdikleri işlerde insan haklarına ve hukuka saygılı çalışması, şeffaf olması ve yerel hükümetler ile sivil toplum kuruluşlarıyla danışma halinde olmasını beklediğini açıkladı.

Bakan Carr, yurt dışında çalışan Kanadalı şirketlerin Kanada'nın uluslararası saygınlığına yakışır ve hesap verebilir bir tutum sergilemesi gerektiğini belirtti. Kanada Uluslararası Ticareti Çeşitlendirme Bakanı Jim Carr, İzmir Barosu'nun başvurusundan sonra 8 Nisan 2019 tarihinde Kanada Ombudsmanı Sheri Mayerhoffer'i konuya dair açık, şeffaf ve liyakata dayalı bir sürecin takip edilmesi için görevlendirdiğini de sözlerine ekledi.

"SAĞLIKLI BIR ÇEVREDE YAŞAMA HAKKININ TAKIPÇISI OLACAĞIZ"

İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, Kanada Uluslararası Ticareti Çeşitlendirme Bakanı Jim Carr'ın kendilerine gönderdiği mektuptan çok memnun olduklarını dile getirerek, "İzmir Barosu, 111 yıllık tarihi ile Ege Bölgesi'nin en eski hukuk kurumudur. Tarihimizin bize yüklediği bu sorumluluk ile ülkemizin doğasını ve yurttaşlarımızın haklarını her alanda korumaya devam ediyoruz. Gelecek nesiller için, gençlerimiz, çocuklarımız için sağlıklı bir çevrede yaşama hakkının takipçisi olacağız" dedi.

İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Ali Deman Güler ise, "Çevre hakkı temel bir insan hakkıdır. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 71. yılını kutladığımız bu günlerde Kanadalı altın şirketinin doğada yarattığı tahribatı durdurmakta Kanada nezdinde bir başarı elde ettiğimizi görmek bizleri sevindirdi. İnsan hak ve özgürlüklerini ülkemizde ve dünyada korumak için çalışmaya devam edeceğiz. İzmir Barosu uluslararası alanda da tüm gücüyle varlığını sürdürecektir" diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

İzmir Barosu Kaz Dağları'nda yaşanan doğa katliamı sonrasında Kanadalı altın madeni şirketi Alamos Gold ile ilgili olarak Kanada Başbakanlığı, Kanadalı siyasi partiler, barolar ve sivil toplum örgütleriyle iletişime geçmiş ve altın madeninin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkına aykırı çalışmalarının sonlandırılması için ortak girişimlerde bulunma çağrısı yapmıştı. Alamos Altın Şirketi'ne karşı devam eden hukuki girişimler ve kamuoyu tepkisi madenin ruhsatının yenilenmemesi ile sonuçlanmıştı. Bölge halkının ve hukuk örgütlerinin Kaz Dağları'nda altın çıkarılmasına yönelik yeni girişimlere dair mücadelesi devam ediyor. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam