03 Aralık 2019 18:28

CHP’den ilan tepkisi: Meclis ilanları iktidar medyasına akıtılıyor

CHP Milletvekili Burhanettin Bulut'un soru önergesine verilen yanıtta Meclis’in basın ilanlarını iktidar yanlısı gazetelere verdiği ortaya çıktı.

Paylaş

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut’un önergesine verilen yanıtla Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin basın ilanlarının iktidar yanlısı gazetelere verildiği ortaya çıktı. Bulut, “İlan üzerinden yandaş medyaya kamu kurumlarından para akıtılıyor” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un yanıtlaması üzere bir önerge verdi. Bulut önergesinde “TBMM son beş yılda kaç resmi ilan vermiştir? Bu ilanlar hangi gazetelerde yayımlanmıştır? Ayrı ayrı belirtilmek üzere ilanlar için gazetelere yapılan ödeme ne kadardır?” sorularını yöneltti.

5 YILDA 815 BİN TL’LİK İLAN VERİLMİŞ

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığınca 2014-2019 yılları arasında, vefat eden milletvekillerinin başsağlığı, ihale ve sınav duyuruları için toplam 263 resmi ilan verildiğini belirterek, toplam 815 bin 904 TL ödendiğini kaydetti. Bakan Şentop adına önergeyi yanıtlayan Bilgiç, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığınca 2014-2019 yılları arasında toplam 263 resmi ilan verildiğini belirterek, “Vefat eden milletvekillerinin başsağlığı, ihale ve sınav ilanları gibi ilanlar, Hürriyet Gazetesi, Sabah Gazetesi, Milliyet Gazetesi, Star Gazetesi, Akşam Gazetesi, Resmi Gazete, Kamu İhale Kurumu ve Basın İlan Kurumuna verilmiştir” dedi.  

İLANLAR İKTİDAR YANLISI GAZETELERE

Önerge yanıtında ödenen ilanlar şöyle sıralandı:

  • Hürriyet Gazetesi’ne 335 bin 835 TL,
  • Sabah Gazetesi’ne 332 bin 320 TL,
  • Milliyet Gazetesi’ne 26 bin 818 TL,
  • Akşam Gazetesi’ne 5 bin 97 TL,
  • Star Gazetesi’ne 3 bin 540 TL,
  • Resmi Gazete’ye 500 TL,
  • KİK’e 4 bin 720 TL,
  • BİK’e 6 bin 413 TL.

Bilgiç, “Ayrıca bu gazetelere ortak verilen 100 bin 660 TL’lik ilanla birlikte toplam 815 bin 904 TL ilan bedeli ödenmiştir” dedi.

Önerge yanıtını değerlendiren Bulut, Meclis Başkanlığının, 5 senede 263 ilana 816 bin TL verdiğini belirterek şunları söyledi: “İlanlara baktığımızda bütün gazeteler havuz medyasının gazeteleri. Havuz medyasının dışında kalan gazetelere 5 senede bir tane bile ilan verilmemiş. Eğer mesele tiraj ise bu ülkenin en çok satan gazeteleri ilan verilenler arasında yok. Mesele tiraj değil, yandaş medyaya ilan üzerinden kamu kurumlarından para akıtmak. Bu ödenen paralar milletin verdiği vergilerden oluşuyor. Yani havuz medyası dışında kalan gazeteleri okuyan vatandaşların da vergisi var. Eğer siz bir siyasi parti gibi Meclis'i kullanıp kendi havuz medyasına bu ilanları verirseniz o zaman sizin tüm kesimleri temsil etme hürriyetiniz eksik kalır ve demokrasiyi kendi ellerinizle baltalamış olursunuz.” (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

"Gazeteciler yargının tacizine maruz kalıyor"

SONRAKİ HABER

Malezya'da sel baskını sebebiyle yaklaşık 4 bin kişi yerinden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa