30 Kasım 2019 12:19

İzmir Barosu duvarı işaretlenen Alevi aile ile görüştü

İzmir Barosu Yönetimi Gaziemir'de evlerinin duvarına nefret içerikli sözler yazılan aileyi baro binasında misafir etti.

Fotoğraf: İzmir Barosu Basın Bürosu

Paylaş

İzmir Gaziemir'de evlerinin duvarına nefret içerikli sözler yazılan Alevi Aile, İzmir Barosu yöneticileri ile görüştü. Geçtiğimiz günlerde Alevi bir ailenin duvarına çarpı işareti konularak "Defol Alevi" şeklinde yazılar yazılmıştı. Gerçekleşen saldırı sonrası aile ile iletişime geçen İzmir Barosu Yönetimi aile bireylerinden Eren Şenal'ı baro binasında ağırlayarak konu hakkında bir basın açıklaması yayınladı.

Açıklamalarda bulunan İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Ali Deman Güler, saldırının bireysel bir eylemden ziyade uzun süredir sürdürülen ayrımcı bir siyasetin sonucu olduğuna dikkat çekti. Güler, “Bugün Aleviler AİHM kararlarına rağmen çocuklarını kendi dini inançları hilafında zorunlu din derslerine sokmak zorunda bırakılıyorlar. Köylerine rızaları dışında cami yaptırılıyor. Ödedikleri vergiler camilerde kullanılırken cemevlerine ibadethane statüsü verilmiyor. Devlet erkanı cemevlerinden kalkan şehit cenazelerine bile katılmaktan imtina ediyor. Bu anlayış sürdüğü sürece Alevilere yönelik saldırılara şaşırmak mümkün değil. Siyasilerin yaptığı kınama açıklamalarını samimi bulmuyoruz” dedi.

“FAİLLERİN BULUNMASI İÇİN AİLEYE DESTEK VERECEĞİZ”

İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Hüseyin Yıldız da, “Söz konusu saldırı münferit bir olay olarak görülmemelidir. Daha yakın tarihte Manisa'da da benzeri nefret söylemleri Alevi yurttaşlarımızın duvarlarına yazılmıştı. Gaziemir'de yaşanan olayın faillerinin bulunması için aileye baro olarak her türlü desteği vereceğiz. Alevi toplumu temsilcileri ve Alevi dernekleri ile de hukuki alanda işbirliğine gideceğiz” diye konuştu.

“SALDIRI AÇIKÇA NEFRET SUÇUNUN TEZAHÜRÜDÜR”

Ayrıca İzmir Barosu'nu konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklama ise şu şekilde:

“Öncelikle belirtmek isteriz ki, olayın ortaya çıkış nedeni ne olursa olsun, Alevi yurttaşlarımıza yapılan bu gayri ahlaki saldırı açıkça bir nefret suçunun tezahürüdür. Bugün itibariyle yapılan açıklamalar, olayın bir nefret suçu olduğu gerçeğini görmezden gelip, saldırıyı basit bir asayiş olayına indirgemeye çalışsa da, hala bu tür eylemlere girişilebiliyor olmasında, Alevilere karşı istikrarlı şekilde devam eden ayrımcı politikaların büyük etkisinin olduğu aşikardır. Gaziemir'de yaşanan saldırı vesilesiyle olayın mağduru olan ailemiz başta olmak üzere, toplumumuzun aydınlık yüzü Alevi yurttaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor, söz konusu aşağılık saldırıyı yürekten kınıyoruz.” (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

MA muhabirleri Sadık Topaloğlu ve Sadiye Eser gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Marmara'da sıcaklıklar mevsim normallerinin 1 ila 3 derece üzerinde olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa