28 Kasım 2019 00:33

İzmir Gaziemir'de Alevi ailenin evi işaretlendi, nefret mesajına tepki yağdı

İzmir’in Gaziemir ilçesine Alevi bir ailenin evinin duvarına "Defol Alevi" yazılıp çarpı işareti konuldu. Nefret mesajına sosyal medyadan "Aleviyim" etiketiyle tepki yağdı.

Fotoğraf: Twitter

Paylaş

İzmir’in Gaziemir ilçesine bağlı Yeşil Mahallesi’nde yaşayan Alevi bir ailenin evinin duvarına "Defol Alevi"’ yazılarak çarpı işareti konuldu. Polis, “Bu, sarhoşların veya çocukların işidir” derken, aile bu işaretlemenin çocukların işi olamayacağını söyledi.

Olay üzerine İzmir Emniyet Müdürlüğü soruşturma başlattı. Konu ile ilgili İzmir Valisi Erol Ayyıldız, olayın mezhepsel bir durum olmadığını, asayiş nedeniyle kavgaya dayandığının değerlendirildiğini ileri sürdü. Nefret mesajına sosyal medyadan "Aleviyim" etiketiyle tepki yağdı. AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise "Devlet kurumları tarafından bu meselenin 'birkaç çocuk yapmıştır' denilerek geçiştirildiği bilgisi kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır" iddiasını savundu.

Pir Haber Ajansının (PİRHA) haberine göre, yazılamayı fark eden aile karakola giderek şikâyette bulundu. Baba Bayram Şenal 25 yıldır bulundukları mahallede kimse ile husumetlerinin olmadığını belirterek “Polis geldi, resimleri çekti. Önce dediler ki ‘Sarhoşların işidir’. Sonra oğlum derneği arayınca ‘Bir yeri aradınız mı, kimseye haber verdiniz mi? Vermeyin’ dediler. Ondan sonra bizi karakola götürdüler, ifade verdik” dedi.

Bayram Şenal ayrıca, “Belediye başkan yardımcısı daha önce ‘Elimde olsa hepinizin evlerini yıktırırız’ demişti. İkinci dönemde de 10-15 kişiyle oğlum ve benim üzerime saldırdılar, bizi darbettiler. Rapor da var, karakoldan tutanağımız da var. Tek şüphelendiğim kişi o. Belediyeyle tartışmamızdan sonra bu olay oldu” ifadelerini kullandı. Şenal’ın oğlu Eren ise daha önce de benzer durumların yaşandığını hatırlatarak, bu işaretlemenin çocukların işi olamayacağını kaydetti.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Emniyet Müdürlüğü ekipleri ise olayla ilgili soruşturma başlattı. İzmir Valisi  Erol Ayyıldız ise söz konusu mahallede Alevi vatandaşların yaşadığının öğrenildiğini belirterek, "Emniyetimizin yaptığı çalışmada yazının herhangi bir mezhepsel bir durum sebebiyle olmadığı, kavga nedeniyle asayiş olayına dayandığı değerlendirilmektedir. Konuyla ilgili idari ve adli tahkikat devam etmektedir" açıklamasında bulundu.

AKP SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK'TEN AÇIKLAMA

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, olaya ilişkin, "Gerek bizlere ulaşarak gerek sosyal medyada hassasiyet gösteren vatandaşlarımız müsterih olsunlar. İlgililer konuyu hassasiyetle takip ediyorlar. Her şey açığa çıkarılacaktır" dedi.

Olay olduğu andan itibaren tüm ilgili birimlerin konuyu yakından takip ettiğini ve olayla ilgili detaylı inceleme yapıldığını öne süren Çelik, "İçişleri Bakanımız konuyu bizzat takip etmektedir. İzmir Valiliği ve Emniyet birimleri azami hassasiyetle ilgilenmektedir. Dolayısıyla devlet kurumları tarafından bu meselenin 'birkaç çocuk yapmıştır' denilerek geçiştirildiği bilgisi kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır" dedi.

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ YAĞDI

Olaya sosyal medyadan tepki yağdı. Twitte'rda “#Aleviyim” hashtaghi ile paylaşılan mesajlar kısa sürede sosyal medyanın gündemi haline geldi.

Mesajlardan bazıları şöyle:

(HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Buca’dan çağrı: Köy enstitüleri modeline dönülsün

SONRAKİ HABER

Ceren Özdemir'in ardından: Bale öğretmeni olmak istiyordu, hayatını sanata adamıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa