29 Kasım 2019 00:46
Son Güncellenme Tarihi: 29 Kasım 2019 16:18

CNN Türk, termik santrallere filtre takılmamasını maliyet hesabıyla savundu

CNN Türk'te yayınlanan "Günün Ekonomisi" programında spiker Beste Uyanık, termik santrale filtre takılmamasını, işlem için üretime verilecek aranın maliyetini hesaplayarak savundu.

Ekran görüntüsü "CNN TÜRK" YouTube hesabının "Piyasalarda son durum - Günün Ekonomisi 28.11.2019 Perşembe" başlıklı videosundan alınmıştır.

Paylaş

Termik santrallerin baca filtrelerinin takılmasını 2,5 yıl daha erteleyen kanun teklifi AKP ve MHP'lilerin oylarıyla kabul edilmesine tepkiler sürerken CNN Türk, utandıran bir yayıncılığa imza attı.

Kanalda 28 Kasım'da yayınlanan "Günün Ekonomisi" programında spiker Beste Uyanık, filtre takılması işlemi için üretime verilmesi gereken 10-12 günlük aranın maliyetini Yatağan Termik santrali üzerinden hesaplayarak filtre takılmamasını aklamaya çalıştı. Uyanık, termik santrallerin çevresinde yaşayan vatandaşların tepkilerini ise "Çatlak seslerin artması" diye niteledi.

Türkiye'deki 15 termik santralin bacalarının filtrelenmesi için son yasada 2,5 yıl süre tanındığını belirten Uyanık, Çevre Bakanı Murat Kurum'un açıklamalarını hatırlatak "Takmayanlar, 20 kat fazla ceza alacak ama 10-12 günlük araya ihtiyaçları var" dedi. Ardından bu aranın maliyetini Yatağan Termik Santrali üzerinden hesaplayan Uyanık, sözlerini şöyle sürdürdü:

"O santralin 10 gün durması demek, 32 bin kişi enerjisiz kalacak demek. Bu tek bir santral. 15 santral birleşirse bu oran 500 bin kişiye çıkacak. 10 günde 500 bin kişi mağdur olacak. 35 bin konut dediğimiz 750 bin konuta çıkacak 15 termik santral de aynı zamanda filtreleme işlemine girerse.Yatağan'daki santrali durdurdunuz 10-12 gün, 12 bin metro seferinin iptal edileceği kadar bir enerji kaybı yaşanacak ve 8 bin 900 makine de çalışamayacak. Sanayiye de vuracak."

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dün yaptığı açıklamada, "Termik santrallerin filtrelerinin 6 ay içinde yapması lazım. Başlamazsa, 6'ncı aya müteakip ceza kesilir veya proje vermemiş tedbir sağlamamış ise biz de gider filtrelenmeye ilişkin adımı atarız. Yükleniciden bedelini alırız diyoruz, biz kendi bütçemizden yaparız demiyoruz" demişti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer TBMM’de termik santrallerin baca gazı filtre takılması ile ilgili sürenin 2,5 yıl uzatılmasına tepki gösterdi. Gürer "4 kez ertelenen bu süreçte özel sektöre sağlanan desteği o bölgede yaşayan insanlara ve çevreye verdiği zarar üzerinden ekonomik ölçümlemesini yaptınız mı? Bacasından zehir dağıtan bir işletmenin patronunu korumak kadar o bölgede yaşayan insan ve ötesinde, tüm canlıların yaşamlarını korumak da sizin göreviniz değil midir?” dedi.

YAYIN TEPKİ TOPLADI

CNN Türk’ün yayını sosyal medyada büyük tepki topladı.

Ekoloji Birliği: CNN Türk şunu demek istiyor. İnsandan çok ne var gezegende, binlerce kişi bacalarından çıkan zehirden ölmesinde abartacak bir mevzu yoktur. Makine, metro ve ampüllere can gitmeyecek. Korkunç durumu bu gözle izah ettiği için kendilerini kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz.

Melis Alphan: Bir termik santralin filtre takılması için çalışmaya verdiği 10 günlük aranın maliyetini hesaplayan CNN Türk, açık şekilde santrallerin filtresiz çalışmasını savunuyor. Kimse de çıkıp şu haberi sunmayı "Ekmek parası" diye açıklamasın. Bu açıkça kötülüğe hizmet.

Ulaş Aydın: Gezi’de bu yana bu kadar iğrenç bir haber izlediğimi, bu kadar iğrenç bir haberciliğe tanıklık ettiğimi hatırlamıyorum. Mide bulandırıyorsunuz.

İrfan Aktan: Termik santrallere filtre takılmasın, bırakın insanlar ölsün ama biz de para kazanalım... Bunlar gazeteci filan değil, bunlar pazarlama şirketi elemanları.

Raşit Tükel: Peki, kanser yaptığı kanıtlanmış, hastalık ve sakatlıklara yol açtığı, anne karnındaki bebeği bile zehirlediği bilimsel kanıtlarla orta konmuş kirli havaya yol açan kömürlü termik santrallerin filtre takmamasının maliyeti? Kaç insanın sakat kalması? Kaç canın kaybı?

Can Ertuna: Kötü yayın var, kötücül yayın var. Bu, ikincisi. Planlayan, hazırlayan ve yapanlar termik yanında yaşasa, elektrikleri hiç kesilmese!

Bülent ŞIK: Türkiye'de medya bir halk sağlığı sorunudur. CNN Türk', 'havayı kirletme iznini' savundu.

Dr. Ali Fazıl KASAP: Biz termik santraller çalışmasın demiyoruz. Biz bu santraller çevreye, doğaya ve insan sağlığına zarar vermemesi için filtre taksın istiyoruz. Ama siz CNN Türk olarak bu santrallerin filtresiz olarak zehir saçmaya devam etmesini savunuyorsunuz! Sözün bittiği yer…

Melda Onur: A haber bile yapamazdı, hatta Akit bile... Pes pes...

Aslı Odman: Ekseriyetle bu pis ayak işlerini, ayaklarına topuklu takılan kadınlara yaptırıyorlar, 'Sunum elemanı' işinin toplumsal cinsiyeti. 

CNN TÜRK, YAYININ ÇARPITILDIĞINI SAVUNDU

CNN, haberin yoğun tepki alması sonrası Twitter hesabından “Yayınımız nasıl çarpıtıldı?” başlığıyla bir açıklama yayımladı. Beste Uyanık açıklamada, “Algı operasyonu yapılıyor” dedi ve amaçlarının termik santrallerin filtresiz çalışmasını gündeme getirerek, işletmecilerin daha hızlı aksiyon almasını sağlamak olduğunu iddia etti. Yayınlarının kesilerek medyaya servis edildiğini söyleyen Uyanık “Bizim amacımız santrallerin filtresiz çalışmasını desteklemek değil aksine gündeme getirerek, dev firmaların çok daha hızlı filtre takım alması” dedi.

Açıklamada, 11.30 ve 17.30’daki yayınların görüntüleri aktarıldı. Ancak CNN Türk’ün son aktardığı görüntülerde, sosyal medyanın büyük tepki gösterdiği ve termik santrallerin filtre takmamasını savunan yayının görüntülerine yer verilmedi.

(MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Tim Sebastian'dan İbrahim Kalın'a: Belki siz de yargılanırsınız, Zaman'da çalıştınız

SONRAKİ HABER

Can Dündar'a "İnsan Hakları ve Özgürlük Ödülü" verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...