26 Kasım 2019 01:37

Türkiye'deki internet sansürüne ilişkin rapor AİHM'ye sunuldu

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic, Türkiye'de erişime kapılan internet sitelerine ilişkin raporunu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne sundu.

Wikipedia'nın "Türkiye'yi özledik" kampanya görseli.

Paylaş

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic tarafından Türkiye'de erişime kapatılan internet sitelerine ilişkin hazırlanan 9 sayfalık rapor, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) sunuldu. Rapor erişimi engellenen Wikipedia ve diğer internet sitelerini yakından ilgilendiriyor.

Euronews'ten Gülsüm Alan'ın haberine göre Mijatovic, Türk idari makamlarının ve mahkemelerinin rutin olarak internet engellemesine başvurma şeklinin demokratik bir toplumda kabul edilemez olduğunu belirtti. Mijatovic, bunun ifade özgürlüğünü koruyan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 10. Maddesi ile uyumlu olmadığını vurguladı.

Mijatovic, “Türk mevzuatının geniş kapsamlı olarak yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini” ifade etti.

Mijatovic bir yandan hükümet tarafından "keyfi" bir şekilde internet sitelerinin engellendiği diğer taraftan ise konuya yönelik mahkeme kararlarının önemli ölçüde gecikmesi ile birlikte birçok davadan sonuç alınamadığını belirtti.

Mijatovic, mahkeme sürecinin uzamasının da ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine vurgu yaptı.

Avrupa genelinde bilgi sağlayan Wikipedia'ya erişimin iki buçuk yıldır engellendiğini hatırlatan Mijatovic, bu yolla binlerce Türk vatandaşın haklarının ihlal edildiği yazdı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İzmir Barosu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi kadınlar için protokol imzaladı

SONRAKİ HABER

Urfa’da sağanak yağış hayatı felç etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa