23 Kasım 2019 17:52

Irak’ta Sünni Güçler Birliği Koalisyonu meclis oturumlarına katılmayacak

Irak’ta hükümet protestoları devam ederken “Sünni Güçler Birliği Koalisyonu” meclis oturumlarına katılmayacaklarını açıkladı.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Irak Meclisindeki “Sünni Güçler Birliği Koalisyonu”, önemli yasa görüşmeleri dışındaki meclis oturumlarını askıya aldığını duyurdu.

Açıklamada, meclis oturumlarına katılmama gerekçesi olarak hükümetin ülke içi ve dışındaki yerlerinden edilmiş insanların geri dönüşüyle ilgili verilen taahhütlerin yerine getirilmemesi, hükümetin vatandaşlar hakkında sürekli izlediği baskıcı güvenlik politikalarını sürdürmesi ve yolsuzluğun meşrulaştırması gösterildi.

Gösterilerin sürdüğü Bağdat’ta Yeşil Bölge'de bulunan meclis bugün yeni seçim yasasıyla ilgili gelişmeleri görüşmek üzere toplanamadı.

Meclis oturumu, yeterli sayıya ulaşılamadığı için pazartesi gününe ertelendi.

Irak'ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla 1 Ekim'de başlayan gösterilerde şu ana kadar 300'ün üzerinde kişi hayatını kaybetti, 15 binden fazla kişi yaralandı.

Başkent Bağdat başta olmak üzere orta ve güney kesimlerdeki kentlerde devam eden gösteriler sırasında İran'ın ülkedeki nüfuzuna yönelik tepkiler de dile getiriliyor.

Hükümetin açıkladığı reform paketleriyle ikna olmayan Iraklılar, güvenlik güçlerine şiddet kullanılması talimatı verdiğini belirttikleri Başbakan Adil Abdulmehdi ile yolsuzlukla suçladıkları hükümetin istifasını istiyor. (Bağdat/AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Adana'da 25 Kasım paneli: Kadınların daha fazla birlikteliğe ihtiyacı var

SONRAKİ HABER

Bağdat'taki eylemler sırasında açılan ateş sonucu ölenlerin sayısı 16'ya yükseldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa