23 Kasım 2019 16:39

Almanya Dışişleri Bakanı Maas'tan avukat tepkisi: Anlam veremiyoruz

Türkiyeli mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya gelen Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Almanya Büyükelçiliğine danışmalık yapan avukatın tutuklanmasına tepki gösterdi.

Fotoğraf: Sandro Halank/Wikimedia Commons

Paylaş

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Japonya'daki G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında Türkiyeli mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi.

Görüşmede Maas, Çavuşoğlu'na Ankara'daki Alman büyükelçiliğine hukuki danışmanlık hizmeti veren Türk avukat Yılmaz S.'nin tutuklanmasına ilişkin endişelerini iletti. Almanya'nın söz konusu avukatın tutuklanma nedenini anlayamadığını belirten Maas, "Ona bir kez daha gerçekten buna anlam veremediğimizi söyledim" dedi. Alman bakan, Türkiye'deki diğer birçok tutuklama gibi bu kararın da “anlaşılmaz” olduğunu belirtti. Maas, Çavuşoğlu'nun ise konuyla yargı makamlarının ilgilendiğini söylediğini aktardı. Almanya-Türkiye ilişkilerini "zor" diye tanımlayan Maas, "Buna karşın birbirimizle diyalog halinde olmalıyız" ifadesini kullandı.

Ankara ile Berlin arasında yeni bir gerginliğe neden olan olayın merkezindeki avukat, Türkiye'de geçen Eylül ayında casusluk suçlamasıyla tutuklanmıştı. Yaklaşık iki aydır cezaevinde olan Yılmaz S., Almanya'nın Ankara Büyükelçiliğine hukuki danışmanlık hizmeti veriyordu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt toprağa verildi

SONRAKİ HABER

Yörsan iflas başvurusu yaptı, işçiler haklarını istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa