16 Kasım 2019 15:42

Erdoğan: Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik; İskandinav ülkeleri bu sistemle battı

Erdoğan, emekilikte yaşa takılanlar (EYT) için, "Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik. İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. Biz bunu yapmayacağız. Seçim kaybetsek de yokum" dedi.

Fotoğraf: Mustafa Kamacı/AA

Paylaş

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Topkapı kampüsünde düzenlenen Fatih, Silivri, Topkapı ve Zeytinburnu sosyal güvenlik merkezleri toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ekonomiyi eleştiren muhalefeti hesap kitap bilmemekle suçladı ve ekonominin iyiye gittiğini savundu. "Merkez Bankası Başkanı'nı görevden aldık, yeni Merkez Bankası Başkanımızla beraber faiz oranı yüzde 13,5’e kadar indi, daha da inecek" diyen Erdoğan, enflasyonun da 2020'de tek haneye ineceğini öne sürdü. İşsizliğin artmasını da "kur ve faiz saldırıları" ile gerekçelendiren Erdoğan, istihdamın, üretimin ve büyümenin de 2020'de artacağını iddia etti. Emeklilikte yaşa takılınlara (ETY) dair de konuşan Erdoğan, "Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik. İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı" dedi. EYT'lilerin taleplerini karşılamamakta kararlı olduğunu vurgulayan Erdoağan, "Biz bunu yapmayacağız. Arkadaşlarıma söylüyorum. Beni bu yola asla teşvik etmeyin. Milletimin zararına olan bir şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

EMEKLİLİK MAAŞLARINI İNSANİ HAYAT SÜREBİLECEK SEVİYEYE ÇIKARTTIK"

"Emekli maaşlarını insani düzeyde hayat sürebilecek seviyeye çıkarttık. Emekli maaşlarını 4  kata varan oranlarda artırdık. Hiçbir emekli maaşının 1000 liranın altında kalmamasını sağladık. Son olarak emeklilerimize kurban ve ramazan bayramlarında biner lira ikramiye vermeye başladık. Yurt dışında çalışan vatandaşlarımızın sosyal güvenlik sistemimize intibakları için her türlü kolaylığı gösterdik."

"HERKESE BİRİNCİ SINIF SAĞLIK HİZMETİ SUNUYORUZ"

"Sağlık hizmetlerinden yararlanmada prim borcu sürelerini esnettik. Ülkemizdeki sistemde herkese birinci sınıf sağlık hizmeti sunuyoruz. Sağlık karnesi gibi, yeşil kart gibi vatandaşlarımızı rencide eden uygulamaların tamamına son verdik. Artık vatandaşlarımız istedikleri hastaneden sağlık hizmeti alabilmekte, istediği eczaneden ilaçlarını temin edebilmektedir. Biz gelmeden önce hatırlayın; bir ilaç reçetesindeki ilaçların hastaneden ya bir tanesini ya iki tanesini alabiliyorduk. Diğerlerini ‘git paranla al’ diyorlardı. Ama şimdi onlar kalktı. Şimdi böyle bir şey yok."

"KUR VE FAİZ SALDIRISININ ARDINDAN…"

"Daha önce yüzde 8,4 seviyesine kadar düşürdüğümüz işsizlik oranı, geçtiğimiz yılın ağustos ayında maruz kaldığımız kur faiz saldırısının ardından yüzde 14’e kadar çıktı. Bu oranın özellikle eylül verisinin belli olmasıyla birlikte yeniden düşmeye başlamasını bekliyoruz."

"IMF İLE İŞİMİZ YOK"

"Göreve geldiğimizde IMF’ye borç neydi? 23,5 milyar dolar. Bunu sıfırladık, artık bizim IMF ile işimiz yok. Merkez Bankası’nın döviz rezervi şimdi 105 milyar dolara çıktı. Başbakanlığım döneminde 135 milyar dolara kadar çıkmıştık, tekrar oralara çıkacağız ve daha da arttıracağız."

"ANA MUHALEFET YALAN SÖYLÜYOR, BUNLAR HESABI KİTABI BİLMİYORLAR"

"Ana muhalefet yalan söylüyor. Bunlar hesabı kitabı da bilmiyorlar. Bak faiz maalesef yüzde 30’ların üzerine yüzde 40’lara doğru gitmişti. Ne oldu? Bir Merkez Bankası Başkanını görevden aldık, yeni Merkez Bankası Başkanımızla beraber hamdolsun faiz oranı yüzde 13,5’a kadar indi, daha da inecek. Ve enflasyon tek haneli rakama inecek 2020’de. İstihdam da artacaktır, üretim de artacaktır, bu ne demektir büyüme de artacak. Aylık enflasyon yüzde 8,6 ile evet son 1,5 yılın en düşük seviyesine indik. Ekonomik güven endeksi son 15 ayın zirvesine çıktı. Faizlerin gerilemesinden, konuttan otomobil satışına her alanda hareketlenme başladı."

"SEÇİM DE KAYBETSEK YOKUM"

"Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik. İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. Bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar bunun bedelini ödediler. Niçin erken emeklilik? Bırakalım ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve parasını alsın. Erken emekli olduğu zaman ideal ücreti alamayacak hem de ikinci bir iş aramak suretiyle ikinci iş ile işsizliğe öncü olacak. SGK sistemimizin çökmesini istemelerinin tek sebebi kaos ortamından kendilerine siyasi rant devşirme hesabıdır. Biz bunu yapmayacağız. Arkadaşlarıma söylüyorum. Beni bu yola asla teşvik etmeyin. Milletimin zararına olan bir şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum. Bütün dünya bizim sistemimizi kendine uyarlamaya çalışıyor, bizdeki bazı köhne zihniyetler sistemi çökertmek için hinlik peşinde koşuyor." (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İç savaşın Türk andartları

SONRAKİ HABER

Basın özgürlüğü raporu: 2019 ne özgürlük yılı oldu ne de reform

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa