06 Temmuz 2019 07:17
Son Güncellenme Tarihi: 07 Temmuz 2019 17:00

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevden alındı yerine Murat Uysal atandı

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevden alındı. Çetinkaya'nın yerine, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Murat Uysal atandı. CHP, karara tepki gösterdi.

Murat Uysal | Fotoğraf: Merkez Bankası/Flickr (CC-BY-SA)

Paylaş

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya Cumhurbaşkanı Kararı ile görevinden alındı. Karara tepki gösteren CHP'den "TCMB Sarayın elinde tutsaktır" ve "Hedeflerin tutmamasının sorumlusu Merkez Bankası Guvernörü değil, damat ve kayınpederidir" açıklamaları yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan atamalara ilişkin karar, 6 Temmuz tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevden alındı. Çetinkaya'dan boşalan göreve Başkan Yardımcısı Murat Uysal atandı.

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, "Fiyat istikrarını sağlamaya odaklı para politikası araçlarını bağımsız şekilde uygulamaya devam edeceğim" dedi.

CHP SÖZCÜSÜ FAİK ÖZTRAK: TCMB SARAYIN ELİNDE TUTSAKTIR

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak Erdoğan’ın Merkez Bankası başkanını görevden alma kararının hemen ardından Twitter’dan bir mesaj paylaştı. Görevden alma kararını eleştiren Öztrak'ın açıklaması şöyle:

"Bunu da gördük. Bağımsız TCMB'nin Başkanı, Cumhurbaşkanı tarafından kurumsal hedeflere ulaşılamaması gerekçesiyle bir gece yarısı görevden alındı. Bunu yapanlar bizim ekonomi yönetimimize güvenin deme hakkını kaybetmiştir. TCMB Sarayın elinde tutsaktır NOKTA"

AYKUT ERDOĞDU: 12 EYLÜL’DEN SONRA BİR İLK YAŞANDI!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu da Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın görevden alınmasının 12 Eylül'den sonra bir ilk olduğunu belirterek, “Sadece 12 Eylül darbesinde görevden alınan Merkez Bankası Başkanı’ndan sonra AKP iktidarı da aynı yolu izleyerek darbecilerle bir kez daha aynı çizgide buluştu. Artık Merkez Bankası’nın başındaki gerçek kişi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kendisidir” dedi.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile görevinden alınması ve sonrasında gelen tepkileri değerlendiren Erdoğdu, Merkez Bankasının hedeflerini tutturmamasının asıl sorumlusunun maliye politikalarını uygulayan hükümet olduğunu bildirerek şunları söyledi:

“Yani hedefleri tutturamamanın sorumlusu Cumhurbaşkanı Erdoğan ve damadı Berat Albayrak’tır. Üst üste yapılan seçim ve referandumları kazanmak uğruna piyasaya para saçılmış, bu seçim hovardalığı hem borç yükünü hem de enflasyonu roketlemiştir. Seçim zamanı bütçe ve KGF kaynaklı bu fonlar, yatırımlara değil ağırlıklı lüks tüketime veya borç geri ödemelerinde kullanılmıştır. Yani hedeflerin tutmamasının sorumlusu Merkez Bankası Guvernörü değil, damat ve kayınpederidir. Bu ikiliyi ilk seçimde inşallah millet görevden alacak.”

Erdoğdu, görevden alınan Murat Çetinkaya’nın başkan olarak ataması yapıldığı zaman da Merkez Bankasının kurumsal itibarının sarsıldığını söyledi. Erdoğdu, bu durumun Merkez Bankasının bağımsızlığını fiilen ortadan kaldırdığını söyledi.

MURAT UYSAL KİMDİR?

1971 yılında İstanbul'da doğan Murat Uysal, Galatasaray Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi (İngilizce) İktisat Bölümünden mezun oldu.

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Bankacılık Anabilim dalında yüksek lisans yapan Uysal bu dönemde Enflasyon hedeflemesi, Dünya’da ve Türkiye’deki Uygulamaları konulu yüksek lisansını tamamladı.

Meslek hayatına 1998 yılında bankacılık sektöründe başlayan Uysal, Döviz ve Para Piyasaları ile Menkul Kıymetlerden sorumlu Uzman ve Yöneticilik görevlerinde bulundu. 2007 - 2011 tarihleri arasında Türkiye Halk Bankasında Para ve Sermaye Piyasaları Daire Başkanı olarak görev yaptı. Kasım 2011 - Haziran 2016 tarihleri  arasında Türkiye Halk Bankasında Hazine Yönetimi'nden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü. Eş zamanlı olarak, 2008 - 2010 yılları arasında Halk Yatırım A.Ş. Denetim Kurulu üyesi, 2011 yılında Halk Portföy A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi, 2012 - 2014 yılları arasında Halk Portföy A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı, Nisan 2015 - Nisan 2016 tarihleri arasında Halk Leasing Finansal Kiralama A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi görevlerini yürüttü. Mart 2015 - Haziran 2016 tarihleri arasında ise Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürdü. İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Murat Uysal, 9 Haziran 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanmış ve o tarihten bu yana Başkan yardımcılığı görevini sürdürmekteydi. Uysal, 6 Temmuz 2019'da, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Merkez Bankası Başkanı olarak atandı. (EKONOMİ SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Türkiye gençliği kaygılı: Üniversite çok, akademik kalite ve iş yok

SONRAKİ HABER

Dersim’de 29 bölge geçici özel güvenlik bölgesi ilan edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa