16 Kasım 2019 11:18
Son Güncellenme Tarihi: 16 Kasım 2019 12:49

Bağdat’ta halk Hıllani Meydanı ve Sinek Köprüsü’ne yeniden yerleşti

Irak’ın başkenti Bağdat’ta halk, Tahrir Meydanı yakınlarındaki Hıllani Meydanı ve Sinek Köprüsü’ne yeniden yerleşti.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Irak’ta hükümete karşı düzenlenen kitlesel halk eylemleri devam ediyor. Halk, başkent Bağdat’ta Hıllani Meydanı ve Sinek Köprüsü’ne yeniden yerleşti. Söz konusu bölgeler güvenlik güçlerinin sert saldırısı sonrası protestocuların elinden alınmıştı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Iraklıların günlerdir süren ısrarı üzerine Hıllani Meydanı’nda bulunan güvenlik güçleri geri çekildi. Güvenlik güçleri, bu meydandan günlerdir göstericilere karşı yoğun şekilde göz yaşartıcı gaz ve ses bombaları atıyordu.

Güvenlik güçleri, Yeşil Bölge’ye çıkan Sinek Köprüsü’nün yarısını da boşalttı. Iraklı güçler, köprünün ortasına beton bariyerler yerleştirdi.

Irak hükümetine bağlı güvenlik güçleri, halkın Yeşil Bölge’ye geçişini engellemek için başkentteki Cumhuriyet, Ahrar ve Şuheda Köprülerinde de yoğun şekilde bulunuyor.

AKTİVİST ADNAN RÜSTEM ÖLDÜRÜLDÜ

Yerel medyada çıkan haberlere göre, protestolarda aktif şekilde yer alan Adnan Rüstem, Bağdat'ın batısındaki Hürriyet Bölgesi'nde kimliği belirsiz kişilerin silahlı saldırısına uğradı ve olay yerinde hayatını kaybetti.

Olayın ardından Irak Meclisi'ndeki İnsan Hakları Komisyonu yazılı bir açıklama yayımlayarak faillerin kimliklerinin ortaya çıkartılması için hükümete çağrıda bulundu.

HALK PETROL KUYUSUNUN YOLUNU KAPATTI

Öte yandan Irak'ın resmi haber ajansı INA'ya göre, Basra’da da iş talebinde bulunan halk, Mecnun Petrol Kuyusu'nun kapılarında eylem düzenledi. Um Kasr Limanı ve Mecnun Petrol Kuyusu'nda iş isteyen Iraklılar, petrol kuyusuna giden tüm yolları trafiğe kapatarak ham petrol taşıyan tankerlerin geçişini engelledi.

Halk, dün de Basra vilayetindeki ihracat ve ithalatın can damarı Um Kasr Limanına çıkan tüm yolları trafiğe kapatmıştı.

Irak Petrol Bakanlığının verilerine göre Mecnun'da günlük yaklaşık 240 bin varil ham petrol üretimi yapılıyor. Irak'ın günlük ham petrol ihracatı yaklaşık 3 milyon 500 bin varil civarında.

Irak'ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla 1 Ekim'de başlayan kitlesel halk eylemlerinde 319 kişi hayatını kaybetmiş, 15 binden fazla kişi de yaralanmıştı. (Bağdat/AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fırat'ın doğusuna düzenlenen askeri operasyonda yaralanan asker hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Mevlüt Çavuşoğlu, ABD yaptırımlarına karşı İncirlik ve Kürecik kartını çıkardı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa