15 Kasım 2019 12:41

Devletin koruması altında olan çocuklar Ülkü Ocakları ve TÜGVA'ya götürüldü

Sakarya'daki çocuk evinde kalan çocukların TÜGVA'nın tanışma toplantısına, Ankara'daki çocukların ise Ülkü Ocaklar Genel Merkezinin düzenlediği kahvaltıya götürüldüğü ortaya çıktı.

Görsel, Sakarya Çocuk Evleri Sitesi'nin Instagram hesabından yaptığı paylaşımın ekran alıntısı

Paylaş

Sakarya Valiliğine bağlı Sakarya Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü bünyesindeki çocuk evinde kalan çocuklar, Türkiye Gençlik Vakfına (TÜGVA) götürüldü. Sakarya'daki çocuklar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu TÜGVA’nın tanışma etkinliğine götürülürken, Ankara’daki çocuk evlerinde kalan çocukların da Ülkü Ocakları Genel Merkezine kahvaltıya götürüldüğü öğrenildi.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre, Sakarya Çocuk Evleri Müdürlüğünün 12 Kasım’da Instagram hesabından yaptığı açıklamada, "Bu akşam çocuklarımızı ikiye böldük. Birinci grubumuz Türkiye Gençlik Vakfında (TÜGVA) tanışma etkinliğine katıldı" ifadeleri yer aldı.

ANKARA'DA ÇOCUKLAR ÜLKÜ OCAKLARINA GÖTÜRÜLDÜ

Ankara'daki çocuk evinde kalan çocukların ise 31 Ekim'de Ülkü Ocakları Genel Merkezine kahvaltıya götürüldüğü öğrenildi.

Ülkü Ocakları'ndan yapılan açıklamada "Çocuk Evleri’nden gelen yavrularımızı Genel Merkezimizde düzenlediğimiz kahvaltıda ağırladık. Kıymetli eserleri ile bizleri yalnız bırakmayan sanatçımız Kaya Kuzucu’ya ve yavrularımıza teşekkür ederiz" denildi.

"BM ÇOCUK HAKLARI SÖZLEŞMESİ'NE AYKIRI"

KHK ile kapatılan Gündem Çocuk Derneğinden Ezgi Koman, "Devletin koruması altında olan çocukların, çocuklarla ilgili olmayan, hatta belirli bir siyasi fikri, hareketi temsil eden bir yere kahvaltıya götürülmüş olması çocuk odaklı bir yaklaşım değildir. ‘Bu çocuklar, neden buraya kahvaltıya götürüldüler?’ sorusunun yanıtlanması gerekir. Çocuk haklarını odağa aldığınızda böylesi bir ziyareti sadece davet ve kahvaltı diyerek geçiştirmemek gerekir. BM Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre devletler koruması altındaki çocukları, yetişkinlerin ideolojik tercih ve şartlanmalarından korumak durumundadır" diye konuştu.

"ÇOCUKLAR SİYASETE MALZEME OLMAMALI"

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu altında kurulan Çocuk Hakları Alt Komisyonu Üyesi CHP Milletvekili İrfan Kaplan, "Çocukların bu tür yerlere malzeme edilmesi doğru değil. Çocuklar o evlerde çocukluğu yaşamalı ve çocukların bu yerlere götürülmesi doğru değil. Çocuklar siyasete malzeme olmamalı" dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ağlayan zihinsel engelli öğrenciyi darbeden 1'i öğretmen 6 kişi açığa alındı

SONRAKİ HABER

Sebze ve meyve fiyatları serbest piyasaya teslim, fiyatlar katlanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa