13 Ekim 2019 09:31

Okullardan TÜGVA protokolü gereği 'Medeniyet ve Değerler Kulübü' kurmaları istendi

Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, okullardan TÜGVA ile imzalanan protokol gereği "Medeniyet ve Değerler Kulübü" kurulmasını ve iki öğretmenin danışman olarak görevlendirilmesini istedi.

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) logosu

Paylaş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Yüksek İstişare Kurulu üyesi olduğu Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ile imzalanan protokol gereği okullarda "Medeniyet ve Değerler Kulübü" kurulması istendi. Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, okullara gönderdiği resmi yazıda, bir kadın ve bir erkek öğretmenin de danışman olarak görevlendirilmesini istedi.

Cumhuriyet'ten Seyhan Avşar'ın haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı ile imzaladığı protokoller sayesinde okullardaki tüm öğrencilere ulaşan TÜGVA, 2019-2020 eğitim öğretim yılında okullarda, “Medeniyet ve Değerler Kulübü” kurulması için çalışmalara başladı. Konuyla ilgili Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü okullara resmi yazı gönderdi. 9 Ekim 2019 tarihli yazıda, “ilgili (a) protokol gereği; ilçemizde eğitim veren resmi liselerde 2019-200 eğitim-öğretim yılında Medeniyet ve Değerler Kulübü kurulması, bir bayan ve bir erkek öğretmenin danışman olarak görevlendirilmesine dair TÜGVA’nın yazısı ektedir. Gereğini arz ederim” ifadeleri yer aldı.

PROTOKOL NELERİ KAPSIYOR?

TÜGVA’nın MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile Aralık 2016’da imzaladığı protokolde Bakanlık, Vakıf ile “koordineli” çalışma sözü verdi. Faaliyetlerde öğretmen görevlendirme seçimine de TÜGVA’yı ortak eden bakanlık, seminer ve etkinlikler için okul konferans salonlarının, sınıfların, derslik, atölye ve laboratuvarların hazır halde bulundurma yükümlülüğüne imza attı. Geniş kapsamlı protokol kapsamında TÜGVA’nın okullarda ve kurum dışında öğrencilere yönelik kurslar düzenleyebilmesinin de önü açıldı. Bakanlık, okul dışı etkinliklere katılacak istekli velilerinden yazılı izin dilekçesi alma sözü verdi. Ayrıca bütün ortaokullarda ve imam hatip ortaokullarında “Medeniyet ve Değerler Kulübü”, liselerde de “Medeniyet ve Düşünce Kulübü” kurulması planlandı. Protokolde TÜGVA’nın “medeniyet ve değerlerimize uygun” olarak “Kültür ve Medeniyet” seminerlerinin düzenleneceği, program içeriği ve yerinin vakıfça belirleneceği belirtildi.

Protokoldeki süre koşulları da dikkat çekti. Protokolün 12. maddesinde “beş yıl geçerli” denilse de bir sonraki cümlede “Protokolün süresi bitiminde yenilenmediği takdirde tekrar 5 yıl devam eder” maddesi yer aldı.

Öte yandan TÜGVA’nın sitesinde de MEB’in logosu “partnerlerimiz” başlığı altında yer aldı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Nusaybin'e girişleri engellenen HDP heyeti: Halkla bir arada olmamızı istemiyorlar

SONRAKİ HABER

Saray'daki makam aracı ve koruma aracı sayısına dair sorular yanıtsız kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...