15 Kasım 2019 16:47

Metin Feyzioğlu'ndan olağanüstü genel kurul isteyen 12 baroya: İdari yargıya başvurun

12 baronun olağanüstü genel kurul çağrısı yaptığı TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, "Başkanlar dört yıl için seçilir. Bu şartlarda seçim imkansız" dedi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu'nun, 12 baro başkanı tarafından ya istifa etmesi ya da genel kurulu toplama talepleri baroları ikiye böldü. 12 baronun talepleri reddedildi. Konuyu değerlendiren TBB Başkanı Feyzioğlu, uzaklaştırmanın ancak mahkeme kararıyla gerçekleştirilebileceğini söyledi. Feyzioğlu, "Yolu bellidir. İdari yargıya başvururlar. Yargının dediğine herkes uyar, kararına saygı duyar" diye konuştu.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre Metin Feyzioğlu, Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Mersin, Şanlıurfa, Tunceli ve Van barolarının yönetim kurullarının olağanüstü genel kurul talebini değerlendirdi. Olağanüstü genel kurul çağrısı yapan baroların idari mahkemeye başvurmaları gerektiğini söyleyen Feyzioğlu, şunları kaydetti:

"Talepte bulunmak bir haktır. Baro yönetim kurulları bu haklarını kullandılar. Taleplerin kanuna uygun olup olmadığını değerlendirmek de TBB yönetim kurulunun yetkisindedir. Şekil ve esas yönünden taleplerin hukuka aykırı olduğu sonucuna vardık. Olağanüstü genel kurulda seçim olmaz. Baro ve birlik başkanları ile yönetimlerinin görevden uzaklaştırılması mahkeme kararıyla olur. Kanunun açık hükmü bu. Barolar Birliği Başkanları ve yönetimleri 4 yıl, baro yönetimleri de 2 yıl için seçilir. Bazı barolar ‘Tamam seçim olmaz da yine de genel kurul yapılsın' diyor. TBB yönetim kurulu esası değerlendirebilir. Arkadaşlarımız aksine düşünüyorlar ise yolu bellidir. İdari yargıya başvururlar. Yargının dediğine herkes uyar, kararına saygı duyar." (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Adana'da Evrensel gazetesiyle dayanışma etkinliği düzenlendi

SONRAKİ HABER

Şilili müzisyen ödül töreninde ülkesindeki devlet şiddetini protesto etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...