15 Kasım 2019 10:31

Bakanlıktan istismar verileri hakkındaki soruya "ayrıntılı kayıt tutmuyoruz" yanıtı

Adalet Bakanlığı, istismara uğrayanlara ilişkin verilerin kayıt altına alınmadığını bildirdi. Bakanlık, "Yaşı ve cinsiyeti esas alınarak bilgi derlemesi yapılmamaktadır" dedi.


Fotoğraf: DHA

Paylaş

Adalet Bakanlığının, "Yıl İçinde Açılan Davalardaki Suç ve Sanık Sayıları" isimli raporunda, çocuğa yönelik istismar vakalarının ayrıntılarına erişimi kaldırmasının ardından söz konusu verileri soran CHP Milletvekili Alpay Antmen'e Bakanlıktan "Ayrıntılı kayıt tutmuyoruz" yanıtı geldi.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı bir soru önergesi sundu. Antmen, 2010 ile 2019 yılları arasında cinsel istismara uğrayanlardan 18 yaşın altında olanların sayısını ve cinsiyetlerini sordu. Antmen, istismar vakalarının kaçının dernek, vakıf, kurs veya okullarda işlendiğinin de açıklanmasını istedi. Antmen, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den 2010- 2019 yılları arasında çocuk istismarının genel verisini de talep etti. Ancak Antmen’in soru önergesine, "Ayrıntılı kayıt tutmuyoruz" yanıtı verildi.

BirGün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre, Adalet Bakanlığı Mevzuat Genel Müdürlüğü tarafından verilen yanıtta, çocuğa yönelik istismar olaylarıyla ilgili ayrıntılı kayıt tutulmadığı bildirildi. Bakanlıktan gönderilen yanıtta, "Mağdurun yaşı ve cinsiyeti esas alınarak bilgi derlemesi yapılmamaktadır" denildi. Adalet Bakanlığı, çocukların nerede istismara maruz bırakıldığına ilişkin bir verinin de ellerinde bulunmadığını aktardı. Bakanlık, bu nedenle olayların kaçının dernek, vakıf, kurs veya okullarda işlendiğinin bilinmediğini kaydetti.

Adalet Bakanlığı, CHP Milletvekili Antmen’in yönelttiği, "2010 ve 2019 yılları arasında 18 yaşının altındayken doğum yapmış vatandaş sayısı ve bu yıllar arasında istismar, taciz veya tecavüz nedeniyle korumaya alınan çocuk sayısı kaçtır?" sorusunu ise yanıtsız bıraktı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Konya'da bir kadın sopayla darbedilerek öldürüldü

SONRAKİ HABER

Mutluluğun ve hüznün ressamı: Abidin Dino

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa