14 Kasım 2019 17:27

Munzur Özgür Aksın Meclisi: Karar baraj ve HES yapılamayacağını belirtiyor

Munzur Özgür Aksın Meclisi, Munzur Vadisi Milli Parkı'nda 2011 tarihli 'üstün kamu yararı‘ kararının iptal edildiğini söyleyerek, “Dolayısıyla Munzur’a HES ve baraj yapılamaz” dedi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Munzur Özgür Aksın Meclisi, geçtiğimiz günlerde basına yansıyan “Munzur Vadisi Milli Park'ında yapılması planlanan Konaktepe barajları ve hidroelektrik santrali için açılan iptal davasında keşif yapılması kararı verildi“ haberi üzerine yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Munzur Vadisi Milli Parkı'nda baraj ve HES yapımına onay veren Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın 2011 tarihli 'üstün kamu yararı‘ kararının iptal edildiği ifade edilerek, “Dolayısıyla son açıklanan karar, Munzur Vadisi Milli Parkı yönünden yeni bir hukuksal durum üreten bir karar değildir" denildi.

“İPTAL KARARI ONAYLANARAK KESİNLEŞMİŞTİR“

Açıkalamada, “Konaktepe Barajı ve Konaktepe HES I - Konaktepe HES II Projesi'ne dair yapılan keşif açıklaması için de belirmek isteriz ki, Konaktepe Barajı ve Konaktepe HES I - Konaktepe HES II Projesi’nin Lisansı, Avukat Barış Yıldırım tarafından açılan davada Danıştay 13. Dairesi tarafından İptal edilmiş bilahare İptal Kararı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından onaylanarak kesinleşmiştir.” denildi.

Konaktepe Barajı ve Konaktepe HES I - Konaktepe HES II için Bakanlar Kurulu’nca alınan 13/01/2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Acele Kamulaştırma Kararı'na karşı Munzur Özgür Aksın Meclisi adına dönemin Baro Başkanı Av. Barış Yıldırım tarafından açılan davalarda da önce yürütmeyi durdurma müteakiben ise Danıştay 6. Dairesi tarafından iptal kararları verildiğini hatırlatıldığı açıklamada “Anılan İptal Kararları da Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından onaylanarak kesinleşmiştir. Anayasa’nın 138. maddesi uyarınca anılan kararlar Yasama, Yürütme ve İdare makamlarını bağlayıcıdır. Bu bakımdan Konaktepe Barajı ve Konaktepe HES I ile Konaktepe HES II için Keşif kararı alınması hukuka aykırıdır.” denildi.

“MERCAN HES FAALİYETLERİNİ DURDURMALIDIR“

“Üstün Kamu Yararı kararının iptali ile birlikte Munzur Vadisi Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı da hükümsüz hale gelmiştir” denilen açıklamada, "Bu sebeplerle Munzur Vadisi Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı'nda öngörülen tüm yapı ve faaliyetler hukuka aykırı hale gelmiştir. Belirtmek gerekir ki; karar halihazırda faaliyette bulunan Mercan HES Projesi için de bağlayıcıdır“ denildi. Mercan HES'in faaliyetlerinin durdurulması TBMM Dilekçe Komisyonu'na Avukat Barış Yıldırım tarafından yapılan  başvuruya verilen yanıtı hatırlatan açıklamada, “Açılan dava sonucu verilecek karara göre işlem tesis edilmesi gerektiği belirtilmişti. "Üstün Kamu Yararı" kararı iptal edildiğinden derhal Mercan HES'in faaliyetleri durdurulmalıdır“ sözleri yer aldı.

“HERKESİ DAYANIŞMAYA ÇAĞIRIYORUZ“

Baraj ve HES Projelerine dair yeni gelişmeler varmış gibi haber ve açıklamalar yapılmasının Munzur Mücadelesinin uzun yıllardır yürütülerek elde edilmiş çok önemli kazanımlarına zarar vereceği söylenilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Munzur Vadisi Milli Parkı'nın kültürel ve doğal mirasını korumak adına yola çıkan Munzur Özgür Aksın Meclisi olarak Munzur'a dair açıklamaların Meclis ile birlikte değerlendirilerek yapılmasını gerekliliğini belirtmek isteriz. Munzur Özgür Aksın Meclisi olarak Munzur'a dair mücadele yürüten ve emek sarf eden herkesi Meclis ile dayanışmaya çağırıyoruz.Zira, Munzur sadece bizlerin değil tüm insanlığın kültürel ve doğal mirasıdır.“ (Dersim/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Aksaray'da muhtar seçim vaadi olarak "Otizmli çocukları okuldan göndereceğim" demiş

SONRAKİ HABER

İBB Meclisi AKP Grup Başkanı Tevfik Göksu “cemevi yapacağım” demişti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...