07 Kasım 2019 20:33

Yunanistan'ın Türkiye'ye geri ittiği mülteciler yaşadıklarını anlattı

Yunan askerlerinin sınırda alıkoyarak Türkiye'ye zorla gönderdiği ileri sürülen 252 mülteci arasında yer alan Mısır uyruklu Ahmet Cuma ve Velit Cemal, yaşadıklarını anlattı.

Fotoğraf: Hakan Mehmet Şahin/AA

Paylaş

Yunan askerlerinin darbedip Türkiye'ye zorla gönderdiği ileri sürülen 252 mülteci arasında yer alan Mısır uyruklu Ahmet Cuma ve Velit Cemal, yaşadıklarını anlattı.

Yunanistan'ın zorla geri gönderdiği öne sürülen ve 3 gün önce Kapıkule Sınır Kapısı yakınlarında güvenlik görevlilerince alıkonulan mülteciler AA'ya konuştu. Mülteciler, Avrupa'nın bu yaşanan insan hakları ihlalini görmesini ve müdahale etmesini istedi.

Mültecilerden Mısır uyruklu Ahmet Cuma, Yunanistan'a gittikten sonra oradaki askerler tarafından alıkonulduğunu anlattı. Yunan askerilerinin kendilerine kötü davrandığını, kendisi de dahil gruptaki bazı kişileri yumrukla ve sopayla darbettiklerini belirten Cuma, "Çantamızda bulunan ilaçlarımızı, paramızı ve telefonlarımızı aldılar. Bize çok kötü davrandılar. Sonra benim yüzüme yumruk attılar, gözlerim morardı. Bazı arkadaşlara demir sopayla vurdular" dedi.

Mısırlı Velit Cemal ise Yunanistan'da bir karakola götürüldüklerini ve tüm eşyalarının alındığını söyledi. Karakolda Yunan güvenlik güçlerinin kendilerini darbettiğini anlatan Cemal, "Ben hastaydım, ilaç kullanıyordum. Çantamı aldıkları için ilaçlarımı alamadım. İlacımı istediğimde beni dövdüler. Aç ve susuz bir şekilde karakolda 2 gün kaldıktan sonra Meriç Nehri kenarına getirdiler. Bizi dövdükten sonra nehre attılar. Su seviyesi fazla yüksek olmadığı için Türkiye tarafına geçtik. Türk askeri geldi bizi aldı, göç İdaresine getirildik" ifadelerini kullandı.

SON İKİ YILDA 37 BİN 271 MÜLTECİ GERİ İTİLMİŞ

Yunan hudut birliklerince, uluslararası sözleşmelere aykırı olarak Meriç Nehri üzerinden zorla Türkiye'ye gönderildiği iddia edilen 252 mülteci, 3 gün önce sınır birlikleri ve jandarma ekiplerince Kapıkule Sınır Kapısı yakınlarında alıkonulmuştu. Bu son olay, Yunanistan'ın mültecileri uluslararası sözleşmelere aykırı olarak zorla geri gönderdiği iddialarını yeniden gündeme getirmişti.

Dışişleri Bakanlığından 27 Ekim'de yapılan açıklamayla, bu hukuka aykırı uygulamalara tepki gösterilmişti. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Yunanistan'ın karadan ve denizden mültecileri Türkiye'ye geri ittiği belirtilerek Yunan makamlarına, bu durumu inkar etmek yerine uluslararası hukuka aykırı bu uygulamayı düzeltme çağrısında bulunulmuştu. Açıklamada, 2018'de 11 bin 867, bu yılın ilk 10 ayında ise 25 bin 404 mültecinin Yunanistan'dan Türkiye'ye geri itildiği bildirilmişti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

AKP Eski Milletvekili Ünsal: Türkiye derin devletle yüzleşme imkanını kaybetti

SONRAKİ HABER

Hasankeyf çevresinde yaşayan yurttaşlar: Köylerimizin boşaltılması için yol kapatıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...