04 Kasım 2019 16:06

Mutlu başlangıç, mutsuz gidişat

Okulun açılmasını sabırsızlıkla bekliyordum ki önüme birçok engel çıkmaya başladı. Bunlardan biri yurt sorunu…

Paylaş

Berkant TATLI

İstanbul Teknik Üniversitesi

Bu sene İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama bölümünü kazandım. Üniversite kazanan her öğrenci gibi ben de ilk başta çok mutlu ve heyecanlıydım. Okulun açılmasını sabırsızlıkla bekliyordum ki önüme birçok engel çıkmaya başladı. Bunlardan biri yurt sorunu…

Evimin konumu olan Tuzla okuluma 2 saatlik mesafede ancak İstanbul içi(!) olduğu için KYK yurtlarına başvuru yapamadım. Sonra yoğun bir ev ve ev arkadaşı arayışına başladım ancak bu arayış fazla sürmedi çünkü okuluma 30-40 dakikalık mesafedeki evlerin kirası bile en az kişi başı 750-800 liraya denk geliyor ki bunun dışında faturalar, mutfak alışverişleri… Orta halli bir ailenin bu ev masraflarını karşılaması neredeyse imkansız.

Okul açıldığında öğrendim ki bu sorunları yaşayan tek ben değilmişim. Beylikdüzü’nde ikamet ettiği için okulun yurtlarına başvuran ancak 1 aydır 74.sırada yedek bekleyen arkadaşım var. Sadece İstanbul içi değil il dışından gelen ve KYK yurtları veya okulun yurtları çıkmadığı için özel yurt ile dönemlik/ yıllık anlaşma imzalayarak özel yurda gitmek zorunda kalmış arkadaşım da var. İşin anlamadığım tarafı bu denli bir yurt sorunu varken kampüsün içine yurt için değil camii için bütçe ayrılması.

BİRİ BİTİYOR DİĞERİ BAŞLIYOR

“İyi kötü bir yurda yerleştim her şey tamam” derken bu sefer önüme geçim sıkıntısı çıktı. Her öğrenci gibi ben de KYK’ya bel bağladım. Fakat aylık 500₺ ile karnımızı mı doyuralım, yurt paramızı mı ödeyelim, yoksa okul masraflarımızı mı karşılayalım? Eğer öğrencileri Survivora hazırlama gibi bir niyetleri yoksa KYK’ya acilen zam yapılması gerekiyor. En azından öğrencinin geçinebileceği asgari bir tutar yapılmalı.

Hadi diyelim zam yapıldı bu sorunu da aştık. Her şey güzel giderken asıl sıkıntı son sınıfa geçince başlıyor. Önünde 30 milyar KYK borcu ile mezun oluyorsun ve senden 2 yıl içinde ödemeye başlamanı bekliyorlar fakat bu denli işsizlik varken sana 2 yıl içinde iş bulma garantisi vermiyorlar. İnanın ne yapmaya çalıştıklarını anlayabilmiş değilim. Fakat biz gençliğin bu sıkıntıların hepsini birlik olup aşabileceğine ve bazı şeyleri değiştirebileceğine inanıyorum.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

"Aileyi koruma" gerekçesiyle cinsel istismarın önü açılıyor!

SONRAKİ HABER

Butik hukuk fakültelerinden butik yargı paketine

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...