02 Kasım 2019 14:53

İçişleri Bakanı Soylu: Biz kimsenin DEAŞ mensubunun oteli değiliz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Suriye’deki tutuklu IŞİD’lilere ilişkin konuştu.

Fotoğraf: AA

Paylaş

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Suriye’de tutuklanan IŞİD'lilere ilişkin açıklamalarda bulundu. Hollanda'nın 'vatandaşlıktan çıkardığını' belirterek yakalanan teröristi ülkesine kabul etmeyişinin 'yeni bir yöntem' olduğunu söyleyen Soylu, Türkiye tarafından bunun kabul edilebilir olmadığını ifade etti.

Konunun uluslararası bir platformda konuşulması gerektiğini söyleyen Soylu, Türkiye'deki mültecilere ilişkin de “Şu ana kadar 60 binin üzerinde İstanbul’da ikametgâhı olmayan Suriyeli, kendi illerine veya istedikleri vilayete gönderildi” dedi.

TUTUKLU IŞİD’LİLER

Soylu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

(Hollanda teröristlerden birinin vatandaşlıktan çıkarıldığını ve kabul etmeyeceklerini söyledi. Bu konuda nasıl bir adım atılacak?) Bu sadece Hollanda'nın ortaya koyduğu süreç değil, aynısını İngiltere de yapıyor. İşin kolayını herkes bulmuş. DEAŞ'lı biri olunca kendi vatandaşlığından çıkarıyor, yani vatansız bir hale getiriyor. Ondan sonra da bulunduğu ülkede onun herhangi bir yere gitmesi hususunda kendine ait bir sorumsuzluk ortaya koyuyor. Biz kimsenin DEAŞ mensubunun oteli değiliz. Bunu böyle kabul etmek mümkün değil.

Bu bizim açımızdan kabul edilebilir değil. Bu aynı zamanda bir sorumsuzluktur. Ben ne yapayım senin teröristini? Nereme koyayım senin teröristini? Hadi bir müddet cezaevinde tuttum, çıkınca senin teröristine ben vatandaşlık mı vereyim?

SURİYELİ MÜLTECİLERİN GERİ GÖNDERİLMESİ

(1 Kasım itibariyle İstanbul'daki Suriyelilerin geri dönmesi söz konusuydu. O takvim doldu. Nasıl bir süreç işliyor? Kaç kişi gönderildi?) Yıl başından bu güne kadar yaklaşık rakam 100 binin eşiğine geldi. İstanbul'da her gün ortalama 400 ila 500 arasında kaçak göçmen yakalanıyor ve sevk ediliyor. Geçen yılki sayı 28 bindi bu yıl 100 bine çıktı. İkincisi bir de İstanbul’da kayıtlı olmayıp, İstanbul’a yerleşenler vardı, kaçak olarak çalışanlar vardı. Bu konuda da bir rakam vermek isterim, şu ana kadar 60 binin üzerinde İstanbul’da kayıtlı olmayan, başka illere kayıtlı olan Suriyeli, kendi illerine veya istedikleri vilayete gönderiliyorlar. Üçüncüsü İstanbul’da kaçak çalışma vardı. Ve bu çok ciddi bir orandaydı. Bu konuda da İstanbul’da yabancıya izin ayda 400-500-700 civarındaydı. Şu anda İstanbul’da toplam 3 bin ile 3 bin 500, Türkiye genelinde de 7 bin 7 bin 500 civarında yabancılara izinler oluşmaya başladı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İstanbul Kitap Fuarı başladı: Kitaplar oldukça düşünceler özgürleşecektir

SONRAKİ HABER

Tutukluya selam verdiği için disiplin cezası aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...