01 Kasım 2019 01:35
Son Güncellenme Tarihi: 01 Kasım 2019 19:04

İstanbul Havalimanındaki iş cinayetinden sonra yaklaşık 300 işçi iş bıraktı

İstanbul Havalimanında 18 yaşındaki İşçi Mehmet Aydın'ın asansörün şaft boşluğuna düşerek yaşamını yitirmesinin ardından işçiler bu sabah iş bıraktı. İşçiler, önlem alınana karar iş başı yapmayacak.

Fotoğraf: İstanbul Havalimanı işçileri

Paylaş

İstanbul Havalimanı işçileri, dün yaşanan iş cinayetinden sonra bu sabah işe çıkmayarak yemekhanede tepki gösterdi. İş bırakan yaklaşık 300 işçi, gerekli önlemler alınana kadar sahaya çıkmayacaklarını söyledi. Taşeron firma sorumlularına kamu davası açıldı. Ancak bu kişiler denetimli serbestlik kararı ile serbest bırakıldı.

İstanbul Havalimanında DHL kargo firmasının alt yüklenici firması Berko inşaatta havalandırmacı olarak çalışan 18 yaşındaki Mehmet Aydın, 31 Ekim'de asansörün şaft boşluğuna düşerek yaşamını yitirdi. Çalışma arkadaşları Van Erciş'ten amcaları ile çalışmaya gelen Mehmet Aydın'ın bir hafta sonra sözleneceğini ifade ederken, şantiyede fazla mesai ile çalıştıklarını, yürüyüş yollarında aydınlatma ve ışık olmadığını ve cep telefonu ışığı ile yürümek zorunda kaldıklarını belirtti.

Şantiye iş güvenliği önlemlerinin alınmadığını söyleyen işçiler, yürüyüş yolundaki karanlıkta asansör boşluğunun kapatılmadığını, sabitlenmediğini ifade ederek, Mehmet Aydın'ın akşam mesaisinden çıkarken karanlıkta merdiven girişi zannedip önlem alınmayan asansör boşluğuna yönelmesinden kaynaklı şaft boşluğuna düştüğünü düşündüklerini belirtti.

MERDİVEN BOŞLUĞU KARANLIK VE KORKULUK YOK

İşçiler ışıksız inip çıktığı merdivenleri görüntüledi.

Merdivenlerin ışıksız nasıl inildigini göstermeye çalışan işçiler, merdivenlerde korkuluk da olmadığını söyledi. İşçiler, aydınlatma ve korkuluk yapılmasını talep ediyor.

4 KASIM'A KADAR ÖNLEM ALINMAZSA ÇALIŞMAYACAKLAR

İstanbul Havalimanında çalışan yaklaşık 300 işçi, iş bırakma eylemi yaparak iş cinayetine tepki gösterdi. 4 Kasım Pazartesi gününe kadar gerekli önlemler alınmazsa iş başı yapmayacaklarını söyledi.

İşçiler, "Bu havada bile kötü koşullarda çalıştırılıyoruz. Hava çok soğuk ve taşeron firma da ana firma da bir mont bile dağıtamadıklarını söylüyor." dedi.

‘İŞ CİNAYETLERİNE KARŞI ÖRGÜTLENMELİYİZ’

Konuyla ilgili açıklama yapan Dev Yapı-İş Sendikası, “Devletin ilgili kurumları patronları cezasızlık zırhıyla koruyarak, gerekli denetim ve cezai yaptırımları yapmayarak ölümlerin sürmesine neden oluyor. Yaşanan iş cinayetlerini durduracak en etkili güç işçilerin örgütlü olmasıdır. Bizler de örgütlülüğü daha da büyütemediğimiz, işçilerin büyük çoğunluğu bu ölümüne çalışma düzeninde karşı savunmasız kaldığı için ölmeye devam ediyor. Biz Dev Yapı-İş olarak inşaat işçileri içinde örgütlenme çalışmamızı tüm gücümüzle yürütecek, işçileri savunmasız bırakmayacağız. Eğer önlemler alınmasa 4 Kasım Pazartesi gününe kadar iş bırakma devam edecek” dedi.

(İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

MSB: 1 asker hayatını kaybetti, 6 asker yaralandı

SONRAKİ HABER

BUDO ve İDO'dan sefer iptalleri

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...