31 Ekim 2019 17:01

Rabia Naz Komisyonunun divanı AKP’lilerden oluştu: MHP’liler bile tepkili

Rabia Naz ve şüpheli çocuk ölümleri için kurulan araştırma komisyonu toplantısında divanının sadece AKP’li vekillerden oluşmasına MHP de dahil bütün muhalefet partileri tepki gösterdi.

Giresun’un Eynesil ilçesinde evinin önünde şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan ve annesi

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Rabia Naz Vatan Başta Olmak Üzere Şüpheli Çocuk Ölümlerinin Araştırılması ve Bu Konuda Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, kasımda Rabia Naz'ın yaşamını yitirdiği Giresun'un Eynesil ilçesine ziyaret gerçekleştirecek.

Komisyonda konuşan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu komisyonun divanının oluşumunda sadece AKP'li milletvekillerinin bulunmasının doğru olmadığını belirterek, divanda muhalefet partilerinden üyelerin de bulunması gerektiğini kaydetti.

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, komisyonun, Rabia Naz'ın vefatının üzerinden uzun süre geçtikten sonra oluşturulmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Komisyonun, erk sahiplerinin güçlerini kullanarak delilleri karartmaya yönelik çalışmalarının önüne geçmeyi hedeflemesi gerektiğini söyleyen Kerestecioğlu, divanın AKP'li milletvekillerinden oluşması nedeniyle komisyonun çalışmalarına güven açısından yenik başladığını söyledi.

AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz ise komisyon divanının iyi niyetle ve demokratik şekilde kurulduğunu öne sürerek “Hepimiz anne babayız, iyi niyetlerle bir araya geldik" dedi. Yılmaz, komisyonun yerinde tespit yapması gerektiğini söyledi.

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt da komisyon divanının AKP'li milletvekillerinden oluşmasını eleştirdi. Cemal Enginyurt, komisyonun, gücüne, makamına ve sıfatına bakmadan herkesi dinlemesi gerektiğine de işaret etti.

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü de komisyon divanının oluşumunda yanlış hareket edildiğini dile getirdi.

TİP İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Rabia Naz'ın ölümünde iktidar partisinden bir milletvekilinin adının geçtiğini, komisyon divanının sadece iktidar partisi milletvekillerinden oluşmasının bu nedenle doğru olmadığını belirterek AKP'li milletvekillerine yönelik olarak “Kusura bakmayın ama ayıp etmişsiniz” dedi.

Komisyon Başkanı Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, divanın oluşumuna yönelik eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını, demokratik bir seçimle divanın oluşturulduğunu iddia etti.

Komisyon Başkanvekili ve AKP Bursa Milletvekili Osman Mesten de divan listesini kendisinin hazırladığını anımsatarak, divanın hazırlanış, sunuş şekli ve seçimine yönelik eleştirilerin doğru olmadığını savundu.

TABİPLER BİRLİĞİ’NDEN UZMAN ÖNERİSİNE RET

HDP'li Kerestecioğlu'nun Türk Tabipleri Birliğinden uzman çağrılması önerisine, MHP'li Enginyurt, "Tabipler Odası gelirse diğer odalar da gelmek isterler" diye karşı çıktı.

Kerestecioğlu'nun "Mimarlar Odası mı gelecek?" diye sorması üzerine de Enginyurt, "Türkiye'de bütün komünistler, HDP'liler, CHP'liler bu işle çok fazla ilgileniyor. Onlar da gelebilir" dedi.

CHP'li Süllü'nün "duyarlılar" sözlerine karşılık da Enginyurt, "Fazla duyarlısınız da gelen sayısını artırmayalım" ifadesini kullandı.

Başkan Aydoğdu, Adalet, İçişleri ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlıkları ile Emniyet Genel Müdürlüğü, Adli Tıp Kurumu ve üniversitelerden uzman isteyeceklerini ve bu kişilerin 3 ay boyunca komisyonla çalışacağını aktardı.

Aydoğdu, davet edilebilecek diğer kurum ve yetkililer konusunda üyelerin önerilerde bulunabileceğini söyledi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hope and chaos in Beirut

SONRAKİ HABER

Irak Cumhurbaşkanı: Başbakan Adil Abdülmehdi istifa etmeyi kabul etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...