30 Ekim 2019 12:08

Orman yangınlarının önlenmesine dair önerge AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

CHP’li milletvekillerinin orman yangınlarının önlenmesine yönelik verdiği araştırma önergesi AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

Fotoğraf: İzmir Büyükşehir Belediyesi

Paylaş

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin ve 25 CHP’li milletvekilinin imzası ile orman yangınlarına erken müdahale ve ulaşım kolaylığı sağlanması amacıyla TBMM Başkanlığına sunulan meclis araştırması önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Cumhuriyet Halk Partisi grubu adına Hatay Milletvekili Av. Suzan Şahin, doğal tahribatın önlenmesi, bir takım doğal afetlerin engellenmesi, oluşan afetlerin ise en az zararla atlatılmasının yanında oksijen kaynağı, ekolojik sistemin dengeleyici unsuru gibi işlevleri bulunan ormanlarda çıkacak potansiyel yangınlara erken müdahale edilmesi ve en az zararla yangınlara zamanında müdahale edilmesi amacıyla; “Orman yollarının inşası ve yangın emniyet yollarının inşası faaliyetlerinin araştırılarak tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin belirlenmesi ile ormanların korunması” amacıyla meclis araştırma önergesi verdi.

Türkiye’nin ormanlarını tehdit eden orman yangınlarına karşı alınması gereken önlemler konusunda yapılacak çalışmaların disiplinler arası bir çalışma olması gerektiği belirtilen önergede, ilk ve erken müdahalenin önemli olduğu, bir yangında ulaşım unsuru ihmal edildiğinde telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğabildiğine dikkat çekildi.

Anayasanın 169. maddesi ve 6831 sayılı Orman Kanunu'na göre ormanların korunmasının devletin güvencesi altında olduğunun altı çizildiği önergede, erken müdahale için hükümetin orman yangın yollarını bir an önce tamamlaması gerektiği belirtildi.

Yargı paketiyle kasten orman yakana daha az ceza verilmesinin düzenlendiğini belirten Şahin, “Bu resmen sağlıklı çevre, sağlıklı yaşamın yağmalanmasına göz yummak, rant amaçlı kasten orman yakmaya teşvik etmektir’’ ifadelerini kullandı. Şahin özellikle turizm bölgelerinde çıkan yangınlar sonrası yanan alanların yangınları teşvik eder gibi imara açılması ve ormanları betonlaşmasına göz yumulmasını eleştirdi.

Orman yangınlarının en az zararla söndürülmesini amaçlayan önergeye kabul oyu verilmesini isteyen Şahin’in, son 5 yılda Türkiye’de 50 bin futbol sahası büyüklüğünde ormanın kül olduğunu hatırlatarak sunduğu önerge, AKP ve MHP’li milletvekillerin oylarıyla reddedildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Akademisyen Mustafa Durmuş: Askeri harcamaların kısılmadığı bütçenin anlamı yok

SONRAKİ HABER

Hopa'da seyir halindeki yolcu otobüsü yandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...