28 Ekim 2019 22:14

Kocaeli'de Evrensel ile dayanışma etkinliği düzenlendi

Kocaeli’nin Derince ilçesinde Evrensel ile dayanışma etkinliğinde konuşan Evrensel yazarı ve iş hukuku uzmanı Dr. Murat Özveri, işçi hakları ve Türkiye'de iş hukukunun durumu ile ilgili konuştu.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Kocaeli’nin Derince ilçesi Çenedağ Mahallesinde Evrensel ile dayanışma etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Evrensel yazarı ve iş hukuku uzmanı Dr. Murat Özveri katıldı.

Gazeteci kimliğiyle de etkinlikte yer aldığını belirten Özveri, "Gazete yazılarım oldukça eski yıllara dayanıyor. Sonrasında Evrensel gazetesinde başladım. Köşe ismi ise adaletin iş yüzü oldu. Burada da işçilerin nasıl sömürüldüğünden bahsettim hep" dedi ve iş hukuku alanına dair bir Türkiye panaroması ile deneyimlerinden bahsederek konuşmasını sürdürdü.

Geçmiş hukuk sisteminden ve işleyişinden örnekler veren Özveri, "80 öncesi işçiler hakları için ayaklanmıştı bunun üzerine darbe geldi. Sonrasında kıdem tazmşnantlarına tavan uygulaması başlatıldı. Sonrada kamu düzenini bozan kanunlar kaldırıldı. 80 öncesi işçi davalarında harç ödenmezdi. Şimdi onlar için de harç yatırılıyor, 800-1000 TL arası bir rakam ödenmesi isteniyor" diye konuştu.

GREVLERİ YASAKLADILAR

80 darbesi sonrasında işçi haklarında oluşan kayıpların sonuçlarından da bahseden Özveri "80 sonrasında öyle bir sistem getirdiler ki toplu sözleşmeler, grevler ve örgütlenmelerin tamamen önü kapatıldı. Toplu sözleşme yetkili sistemi getirdiler. Bugün özetle devletten izin almadan bir sendikanın bir işyerinde örgütlenmesi dahi artık oldukça zor. Grevler ile ilgili de Türkiye’de ekonomik durumu ve halkı etkilemeyecekse grev yapılabilir dediler. Böyle baktığımızda bu şekilde bir grev düşünülemez. Bunu üzerinden grevleri de yasaklamış oldular" dedi.

"Şuandaki iş hukuku tam olarak yağma hukukudur" diyen Özveri, "Bu sadece sendikasız yerlerde değil, sendikalı yerlerde de böyledir. Yağma hukuku ile ilerlemektedir. Ancak bu işçilerin kaderi değildir. İşçiler bunu bozabilir, gerekli bedeller ödeyebilir ancak yine de değiştirmek elindedir. Yoksa bu yağma hukuku kendiğilinden değişmeyecektir" diyerek sözlerini bitirdi. 

Murat Özveri etkinliğe katılan işçilerin de sorularını cevapladı. (Kocaeli/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İstismarla suçlanan 5 kişi gözaltına alındı, 1'i operasyonda olduğundan alınamadı

SONRAKİ HABER

Savunma Bakanı Hulusi Akar: Bedelli askerlikten 688 milyon lira tahsil edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa