27 Ekim 2019 23:44

Nurtepe ve Güzeltepeliler Evrensel ile dayanışma etkinliğinde buluştu

İstanbul'da Nurtepe ve Güzeltepeli Evrensel okurları, gazetemizin 25. yılı dolayısıyla yazarlarımız Ercüment Akdeniz ve Ayşen Şahin Aksakal'ın katılımıyla düzenlenen etkinlikte bir araya geldi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Evrensel'in 25. yaşı dolayısıyla İstanbul Nurtepe'de etkinlik düzenlendi. Nurtepe ve Güzeltepeli Evrensel okurları, dayanışmanın önemine vurgu yaptı. Evrensel Gazetesi Haber Müdürü Ercüment Akdeniz ve Evrensel Pazar yazarı Ayşen Şahin Aksakal'ın konuşmacı olarak katıldığı buluşmada, gazetemizin çeyrek asırdır devam eden mücadelesi konuşuldu.

"KÜÇÜK ŞEYLERLE GERÇEĞİ GÖRÜNÜR KILMAK ELİMİZDE"

Ayşen Şahin Aksakal, dayanışmanın moral verici olduğunu belirterek "Bu dönemde biraz daha birbirimize yakın duralım istiyorum, o yüzden bu dayanışma kahvaltısı benim için moral verici oldu" dedi. Gerçeği görünür kılmak için Evrensel'in önemli işler yaptığını ifade eden Aksakal, "Türkiye tarihinde ana akım medya herhalde hiç bu kadar iktidarın eline geçmemişti. Evrensel'in yaptığı ana akım medyanın haberlerini madalyonun tersine çevirmek ve okuyucularına görünmek istenmeyen gerçeği sunmak. Bu tip küçük şeylerle gerçeği biraz daha görünür kılmak elimizde" dedi.

"DAYANIŞMANIN İNANILMAZ ÖNEM KAZANDIĞI BİR DÖNEMDEYİZ"

"Artık bu dönemde hayatı güzelleştirmek bizlere kaldı" diyen Aksakal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Başına bir şey gelen devlete değil en yakınına sarılıyor. Dayanışmanın da inanılmaz önem kazandığı bir dönemdeyiz, gücü birbirimizden alıyoruz. Ben mesela gazeteyi alırken iki tane alıyorum, birini muhakkak kalabalık bir kafede veya belediye otobüsünde unutuyorum. Gerçeği bizim dışımızdakilere de ulaştırıyorum" ifadelerini kullandı.

"ESAS DAYANDIĞIMIZ GÜÇ SİZ EMEKÇİLERSİNİZ"

Ercüment Akdeniz de Türkiye’de sosyalistlerin, işçi ve emekçilerin, aydınların 25 yıl önce Evrensel etrafında buluştuğunu belirterek, "Bu buluşma bütün baskılara rağmen kararlı bir şekilde devam ediyor. Burada temel amacımız halka gerçekleri anlatmak, işçi sınıfının aydınlanmasını sağlamak. Arkasında bir holding desteğinin olmadığı birkaç gazeteden biriyiz, esas dayandığımız siz emekçilersiniz" dedi.

İçinden geçtiğimiz döneme dikkat çeken Akdeniz, "Yasaklar ikliminde geçiyoruz. İşçilerin yürüyüşleri, çevre mitingleri engelleniyor. Halkın oylarıyla seçilen belediye başkanları içeri alınıyor. Kapalı salon etkinlikleri dahi yasaklanıyor" ifadelerini kullandı. Dayanışmanın önemine vurgu yapan Akdeniz, "25. yaş günümüz baskıları püskürtme için, gazetemizin daha güçlü bir şekilde yolunda ilerlemesi için önemli" dedi. Yasaklar iklimine rağmen dünyada ve Türkiye’de güzel şeylerin de olduğu hatırlatan Akdeniz, "Baskıcı zihniyet ilelebet sürmeyecek, yasaklar iklimi elbet ortadan kalkacaktır" dedi.

Buluşmaya, Çağlayan'da çalışan tekstil işçileri, mülteci işçiler, Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), Nurtepe Dersimliler Derneği, Emekli-Sen ve Güzeltepe mahalle muhtarı da katıldı. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bağdat'ta gösteriler sürüyor: Halk rejimi devirmek istiyor

SONRAKİ HABER

Kadınlar Birlikte Güçlü: Kadın ve çocuk düşmanı yargı paketine hayır

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...