28 Ekim 2019 14:01

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan: Mali kuşatmaya karşı Evrensel ile dayanışmaya

Didim'de Evrensel ile dayanışma etkinliğinde konuşan EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, mali kuşatmaya karşı Evrensel ile dayanışma çağrısı yaptı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Didim’de Evrensel gazetesi okurları, gazetenin 25. yılı dolayısıyla Elif Kanlıoğlu 10 Ekim Barış Parkı’nda bir araya geldi. Etkinlikte konuşan EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, Evrensel üzerindeki baskılara dikkat çekerek mali kuşatmaya karşı Evrensel ile dayanışma çağrısı yaptı.

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan’ın yanı sıra, EMEP Didim İlçe Başkanı Kazım Temiz, Didim Cemevi Başkanı Hüseyin İlhan, DİSK Emekli-Sen Şube Temsilcisi Hacı İsmail Doğan, Eğitim Sen Şube Temsilcisi Turgay Elçi ve çok sayıda Evrensel okurunun katılımıyla gerçekleşti.

Etkinlikte Evrensel adına konuşan İzmir Muhabirimiz Dilek Omaklılar, "25 yıldır tüm baskılara karşı dayanışmayla ayakta kalmak için direniyoruz. Evrensel gazetesi; işçilerin, gençlerin, kadınların ve tüm ötekilerin sesidir. Tek sese ve tek adam rejimine karşı fabrikalardan, mahallelerden, okullardan kendisini Evrensel muhabiri olarak gören herkesin haberi ve mektuplarıyla bu dayanışmayı büyütmeye çalışıyoruz. Tarihi emek, emeği evrensel yazar" dedi.

"MÜCADELEYİ ÖRGÜTLEMENİN ARACI"

Etkinlikte konuşan EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, Evrensel ile eleştirel haber yapan diğer gazetelerin hükümet baskısı ve tehdidi altında olduğunu belirterek “Bu tür gazeteleri kuşatma altına alarak işlevsiz kılmaya çalışılıyor. Havuz medyası dışında ses çıkaran bütün basın kuruluşları baskı ve tehdit altında bırakılıyor. Evrensel gazetesi baskı ve tehditten mali kuşatmayla nasibini alıyor” diye konuştu.

Gürkan “Politikaların örgütlenmesinde yazılı basının önemi büyüktür iktidar da bunun farkında. Bu açıdan da kendi politikaların dışında hiçbir sesin duyulmasını istemiyorlar. Son dönemde yürütülen ‘Barış Pınarı’ operasyonu adı altında yürüttükleri operasyonun hangi anlama geldiğini ve siyasi iktidar için gerçek anlamının bilinmesini istemezler. Evrensel gibi gazetelerin varlığını sürdürebilmesi çok önemlidir. Siyasi iktidarın politikalarını emekçi sınıflara anlatılması, onların halk düşmanı politikalarının teşhir edilmesi ve işçilerin, emekçilerin mücadelesinde bir kürsü olarak değerlendirilmesi için de Evrensel’le dayanışma gerekiyor. Evrensel gazetesi mevcut günlük gazetelerin yanına konduğunda sadece muhalif bir gazete değil aynı zamanda emek, demokrasi ve sınıf mücadelesini de örgütlemenin aracıdır” dedi.

Didim Cemevi Derneği Başkanı Hüseyin İlhan ise "Sesimiz olan 2-3 tane gazetemiz kaldı onlardan biri de Evrensel’dir" diyerek Evrensel gazetesini yaşatabilmek için herkesin abone olması gerektiğini dile getirdi.

(Aydın/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

AB, Brexit'i 31 Ocak 2020'ye kadar ertelemeyi kabul etti

SONRAKİ HABER

Thüringen'de Sol Parti kazandı, ortakları kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...