25 Ekim 2019 09:27
Son Güncellenme Tarihi: 26 Ekim 2019 00:16

Irak'ta halk hükümet binalarının bulunduğu alana yürüdü, polis müdahale etti: 30 ölü

Bağdat ve güneyindeki kentlerde bugün yeniden başlayan hükümet karşıtı protestolarda polis müdahalesi sonucu ölenlerin sayısı 30'a yükseldi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Irak’ta yolsuzluk ve yoksulluk nedeniyle başlayan hükümet protestoları, Erbain törenleri nedeniyle verilen aranın ardından bu gece yeniden başladı. Hükümet binalarına yürüyüş düzenleyen halka polis sert müdahale etti. Hayatını kaybedenlerin sayısı 30'a yükseldi.

Tahrir Meydanı'nda toplanan Iraklılar, hükümet binaları, parlamento ve yabancı diplomatik temsilcilerin merkezi olarak bilinen Yeşil Bölge'ye yürüdü. Yürüyüş sonrası bölge kapıları önünde toplanan Iraklılar, sloganlarla hükümeti protesto etti.

YEŞİL BÖLGE'YE GİRMEK İSTEYEN HALKA POLİS MÜDAHALESİ

Iraklılar, kurulan güvenlik çemberini aşmaya çalışırken, güvenlik güçleri tarafından alana ses ve gaz bombaları atıldı. Iraklılar, güvenlik güçlerinin müdahalesine yine sloganlarla tepki gösterdi. Müdahale sonrası halk Yeşil Bölge'nin önünden ayrıldı.

GÜVENLİK GÜÇLERİNİN SALDIRISINDA ÖLÜ SAYISI 30 OLDU

AA'nın verdiği bilgiye göre, polisin müdahalesi sonrası yaşanan olaylardan Bağdat'ta 8, Meysan'da 9, Zikar'da 9, Basra'da 3 ve Musenna'da 1 kişi olmak üzere 30 kişi yaşamını yitirdi.

2 BİNDEN FAZLA YARALI

Çoğu açılan ateş veya atılan gaz kapsülleri nedeniyle olmak üzere aralarında güvenlik güçlerinin de bulunduğu 2 bin 312 kişi yaralandı.

Daha önce yapılan açıklamada bugünkü protestolarda 24 kişinin yaşamını yitirdiği, aralarında güvenlik güçlerinin de bulunduğu 2 bin 47 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

SEBEP İŞSİZLİK, YOLSUZLUK, HİZMET YETERSİZLİĞİ

Protestolar nedeniyle Basra, Vasıt, Musenna, Babil, Divaniyye, Zikar ve Meysan vilayetlerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildiği kaydedilmişti.

Irak'ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliği nedeniyle 1 Ekim'de patlak veren ve yaklaşık bir hafta boyunca devam eden eylemler bugün yeniden başlamıştı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

OHAL Komisyonu 92 bin başvurunun 8 bin 100'ünü kabul etti

SONRAKİ HABER

HDP'li Hatimoğulları Osmaniye Cezaevinde yaşanan hak ihlallerini sordu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa