24 Ekim 2019 18:47

Iraklılar yeniden sokağa çıkmaya hazırlanıyor, polis "kırmızı alarm"da

Irak'ta gösterileri yatıştırmak için açıklanan paket halkı tatmin etmedi, yeniden sokağa çıkma hazırlıkları yapılıyor. İçişleri Bakanlığı, polise "kırmızı alarm" talimatı verildiğini duyurdu.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi | Fotoğraf: LaGrandeOurs/Wikimedia Commons (CC BY 3.0)

Paylaş

Irak'ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliği gibi nedenlerle 1 Ekim'de başlayan gösterileri yatıştırmak için hükümetin açıkladığı paket halkı tatmin etmedi. Başkent Bağdat başta olmak üzere orta ve güney kentlerinde halk, yarın yeniden sokağa çıkmaya hazırlanıyor. Irak İçişleri Bakanlığı ise, düzenlenmesi planlanan gösterilerden dolayı tüm emniyet teşkilatına "kırmızı alarm" talimatı verdi.

GÖSTERİLERE ERBAİN TÖRENLERİ NEDENİYLE ARA VERİLMİŞTİ

Irak'ta 1 Ekim'den itibaren yaklaşık bir hafta süren gösterilere, Erbain törenleri nedeniyle ara verilmişti. Hükümet bu sürede bir dizi "reform paketi" açıklasa da bunlar halkı tatmin etmedi. Yarın için yeniden sokağa çıkma hazırlıkları yapılıyor. Hazırlıklara Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, Ulusal Hikmet lideri Ammar el-Hekim ve eski Başbakan, Nasır Koalisyonu lideri Haydar el-İbadi'den de destek geldi. Sadr, yaptığı açıklamalarda tabanına gösterilere katılma çağrısında da bulundu.

HÜKÜMETİN İSTİFASI VE ERKEN SEÇİM TALEP EDİLECEK

AA muhabirine konuşan Bağdat'taki Gösteriler Koordinasyonu Üyesi Ali Şellal, yarınki gösterilerin öncekilerden daha çok ses getireceğini düşündüğünü söyledi. Şellal, "Hükümetin açıkladığı ve adına reform paketi denilen şey kronikleşen sorunlara karşı gerçek çözümlerden uzak. Bu da, hükümetin halkın taleplerini yerine getirmekte ne kadar aciz olduğunu gösteriyor" dedi. Ekim başındaki gösterilerde sivilleri öldürenlerin kimliğinin henüz açıklanmadığını hatırlatan Şellal, "Hükümete bu yüzden hiçbir güvenimiz kalmadı" diye konuştu. Şellal, hükümetin istifa etmesi ve uluslararası toplum gözetiminde erken seçim düzenlenmesi talebiyle yarın sokaklarda olacaklarını belirtti.

POLİSE "KIRMIZI ALARM" TALİMATI VERİLDİ

Irak İçişleri Bakanlığı, yarın düzenlenmesi planlanan gösterilerden dolayı tüm emniyet teşkilatına "kırmızı alarm" talimatı verdi.

Bakanlık Sözcüsü Halid Mihanna, yaptığı yazılı açıklamada, "Bakanlığa bağlı tüm güvenlik güçlerimiz, yarınki gösterilerden dolayı vatandaşların güvenliğinin sağlanması, özel ve kamu mallarının korunması için kırmızı alarm durumuna geçti" bilgisini verdi.

İçişleri Bakanlığı bünyesinde özel olarak kurulan Rejimi Koruma Gücü'nün de gösterilere müdahale edeceği açıklandı.

1 HAFTA SÜREN GÖSTERİLERDE 157 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİ

Irak'ın başkenti Bağdat ile güneydeki bazı kentler, 1 Ekim'de başlayan hükümet karşıtı protestolara sahne olmuştu. Güvenlik güçlerinin gerçek mermilerle saldırdığı gösterilerde, eyleme katılanları hedef alan keskin nişancıların da bulunduğu iddia edilmişti. Gösteriler sonucu, 157 kişinin öldüğü 5 bin 494 kişinin ise yaralandığı açıklanmıştı.

Gösterilerde kullanılan şiddetin araştırılması için Planlama Bakanı Nuri ed-Duleymi başkanlığında kurulan komisyonun hazırladığı rapor iki gün önce kamuoyuyla paylaşıldı. Raporda, ülkedeki en üst makamların, halka karşı "gerçek mermi" kullanılması yönünde bir talimatı bulunmadığı savunularak "Göstericilere karşı gerçek ve ölümcül sonuçlara neden olabilecek mermilerle aşırı güç kullanıldı. Bazı yetkililerin göstericilere karşı güç kullanılması yönünde talimat verdiğine ilişkin ses kayıtları tespit edildi" ifadeleri kullanıldı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İkinci yargı paketi yolda: Nafaka düzenlemesi de gündemde

SONRAKİ HABER

Urfa Büyükşehir Belediyesi Meclisi toplantısında kayyum tepkisi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa