08 Ekim 2019 16:13

Irak'ta hükümet karşıtı eylemlere Erbain törenleri nedeniyle ara verildi

Irak'ta hükümet karşıtı eylemlere Erbain törenleri nedeniyle ara verildiği belirtildi. Günlerdir kapalı tutulan Yeşil Bölge de yeniden trafiğe açıldı.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Irak'ta hükümet karşıtı eylemlere Erbain törenleri nedeniyle ara verildiği belirtildi. Yeşil Bölge de bu sabah yeniden trafiğe açıldı.

Ed-Divaniyye'den Selim el-Cesur, kentte dün de eylemlerin devam ettiğini ancak güvenlik güçlerinin müdahalesiyle karşılaşılmadığını söyledi. Cesur, Erbain törenleri sona erene kadar eylemlere ara verilmesine karar verildiğini ifade etti. Cesur, "kamu hizmetlerinin iyileştirilmesi, iş imkanlarının oluşturulması ve yolsuzluk yapanların yargılanması" yönündeki taleplerinin karşılanması için Erbain törenlerinden sonra eylemlere yeniden başlanacağını belirtti.

ERBAİN TÖRENLERİ

Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ile beraberindeki 72 kişinin, 10 Ekim 680'de (Hicri 10 Muharrem 61) Kerbela şehrinde şehit edilişi, her sene "Aşura Günü"nde anılıyor. Hicri takvime göre "Aşura Günü"nden 40 gün sonrasında yapılan anma etkinliklerine Erbain (Kırkıncı Gün) törenleri adı veriliyor.

Dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan Şiiler, Erbain törenlerine katılmak amacıyla her yıl Irak'ın Kerbela kentine gidiyor.

Erbain törenleri bu sene 19 Ekim Cumartesi günü yapılacak.

YEŞİL BÖLGE YENİDEN TRAFİĞE AÇILDI

Irak resmi haber ajansına göre, hükümet binalarının yanı sıra birçok yabancı misyon temsilciliklerinin de yer aldığı ve günlerdir kapalı tutulan Yeşil Bölge bu sabah yeniden trafiğe açıldı.

Yeşil Bölge, 1 Ekim'de "yolsuzluk, işsizlik ve kamu hizmeti yetersizliği" nedeniyle başlayan eylemler nedeniyle trafiğe kapatılmıştı.

Başkent Bağdat ve güneydeki bazı vilayetler, 1 Ekim'den bu yana yolsuzluk, işsizlik ve kamu hizmetlerinin yetersizliği nedeniyle düzenlenen eylemlere sahne oluyor. Eylemlerin başladığı günden bu yana ölü sayısı 110'u aşarken, 6 binden fazla kişi yaralandı. (Bağdat/AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

2019 Nobel Fizik Ödülü; Peebles, Mayor ve Queloz'a verildi

SONRAKİ HABER

İHD Van Şubesi, Van’daki cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerini raporladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...