23 Ekim 2019 01:07

Milli Savunma Bakanlığı: Yeni bir harekat icra edilmesine gerek kalmamıştır

Milli Savunma Bakanlığı, Suriye'de Fırat'ın doğusuna düzenlenen operasyona dair "Mevcut harekât alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekât icra edilmesine gerek kalmamıştır" açıklaması yaptı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi'de mutabakat imzalaması ve 120 saatlik ateşkesin sona ermesinin ardından yazılı açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada ABD'nin YPG'nin bölgeden çekildiği duyurusu ve Soçi'deki mutabakat hatırlatıldı, "Mutabakat çerçevesinde mevcut harekât alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekât icra edilmesine gerek kalmamıştır" denildi.

MSB'nin açıklaması şöyle:

"1. 17 Ekim 2019 tarihinde Fırat’ın doğusuna ilişkin Türkiye ile ABD arasında mutabakata varılmış; bu kapsamda, Barış Pınarı Harekâtı’na (BPH) 120 saat ara verilmiş ve bugüne kadar tarafımızdan mutabakata varılan hususların yerine getirilmesinde gerekli hassasiyet gösterilmiştir.

2.  Sürenin sonunda ABD tarafından PKK/YPG’nin bölgeden çekilmesinin tamamlandığı bildirilmiştir.

3. 22 Ekim 2019 tarihinde Soçi’de Sayın Cumhurbaşkanımız ile RF Devlet Başkanı arasında varılan mutabakat kapsamında bugünden itibaren RF ile müşterek çalışmalara başlanacaktır.

4.  BPH alanı dışındaki hudutlarımızın güvenliği ve YPG terör örgütü unsurlarının 30 km. dışına çıkarılmasına yönelik esasları da içeren anılan mutabakat çerçevesinde mevcut harekât alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekât icra edilmesine gerek kalmamıştır.

5.  Türkiye, sınırlarının güneyinde bir terör koridorunun oluşmasına asla müsaade etmeyecek ve terörle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.

6. Böylece Bölgede bir barış koridoru oluşturmak suretiyle yerlerinden edilmiş Suriye’li kardeşlerimizin gönüllü ve güvenli bir şekilde evlerine ve topraklarına dönmesi sağlanacaktır." (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Lübnan hükümeti, "ekonomik reform paketini" uygulamaya başladı

SONRAKİ HABER

Gürcistan'da halk, erken seçim taleplerinde ısrarcı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa