22 Ekim 2019 10:15
Son Güncellenme Tarihi: 22 Ekim 2019 22:18

Suriye'de 120 saatlik ateşkeste neler yaşandı?

ABD ile anlaşmanın ardından Türkiye'nin Fırat'ın doğusunda yürüttüğü operasyona verdiği 120 saatlik ara sona erdi. Peki bu 120 saatte neler yaşandı?

Fotoğraf: DHA

Paylaş

ABD ile anlaşmanın ardından Türkiye'nin Fırat'ın doğusunda yürüttüğü operasyona verdiği 120 saatlik ara, bugün 22.00'de sona erdi. 17 Ekim'de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence görüşmesinde ateşkes kararı alındı. Suriye operasyonuna 120 saat ara verileceği ve YPG'nin çekilmesiyle operasyonun tamamen sonlandırılacağı duyuruldu. Erdoğan ve Pence arasındaki görüşmede üzerine anlaşma sağlanan 13 madde açıklandı. Pence, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında bu anlaşma için ateşkes ifadesini kullansa da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bunun bir "ara verme" olduğunu söyledi.  Peki bu 120 saatlik sürede neler yaşandı?

RESULAYN TSK'NİN KONTROLÜNE GEÇTİ

TSK ve beraberindeki cihatçılardan oluşan Suriye Milli Ordusu tarafından kuşatılan Türkiye sınırındaki Resulayn'da, Suriye Demokratik Güçleri'nin bölgeden çıkmaları için koridor açılması talebinin ardından bazı sivillerin bölgeyi terk etti ve kent merkezinin kontrolü 20 Ekim'de TSK ve Suriye Milli Ordusuna geçti.

Trump, 20 Ekim'de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Savunma Bakanı Mark Esperanto'nun verdiği bilgilere göre ateşkes süreci iyi gidiyor. Küçük çatışmalar olsa da hızla sona eriyor. Kürtler yeni bölgelere yerleştiriliyor. ABD askerleri çatışma ya da ateşkes bölgesinde bulunmuyor. Petrolü güvence altına aldık. Askerler eve dönüyor" dedi.

Tel Abyad bölgesinde 20 Ekim'de bir Türk askeri hayatını kaybetti. Milli Savunma Bakanlığı, askerin açılan ateş sonucu hayatını kaybettiğini açıkladı.

Suriye Demokratik Güçleri komutanlarından Redur Halil, güçlerinin Resulayn ile Tel Abyad arasındaki 120 kilometrelik bölgede sınırdan 30 kilometre uzağa çekileceğini açıkladı.

Türkiye sınırında YPG'nin bulunduğu diğer bölgelere ise Suriye ordusuna bağlı birlikler girdi. Menbic, Kobane, Kamışlı, Tel Tamir ve Haseke'de Suriye ordusu bulunuyor.

ABD askerleri 21 Ekim'de Menbic ve Kobani'nin ardından Suriye'nin kuzeydoğusundaki Kamışlı kentinden çekildi. ABD, Suriye'nin kuzeyindeki askerleri çekse de ülkenin doğusunda, Fırat'ın doğusu ile Irak sınırı arasında kalan petrol üretimi yapılan noktalardan şimdilik çekilmeyeceğini açıkladı.

ABD'Lİ YETKİLİ: SDG TAMAMEN ÇEKİLDİ

Amerika Birleşik Devletleri'nden üst düzey bir yetkili, Suriye'nin kuzeyindeki YPG güçlerinin "güvenli bölgeyi" terk ettiğini açıkladı. Aynı yetkili, Mazlum Kobani'nin anlaşma şartlarını tamamen yerine getirdiklerini söylediğini aktardı.

ABD'li yetkili 120 saatin sonunda Suriye'de Türkiye tarafından "herhangi bir askeri hareketlilik pozisyonu olursa" bunun yaptırımlarla sonuçlanacağını dile getirdi.

Açıklamada YPG önderliğindeki güçlerin "güvenli bölgeyi" terk ettiklerini belirttikleri ifade edildi. ABD, özellikle Kobani konusunda "endişeli olduklarının" altını çizdi.

Yetkili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile mevkidaşı Vladimir Putin arasında Rusya'nın Soçi kentinde yapılan görüşmeyi yakından takip ettiklerini dile getirirken Ankara ile Suriye operasyonuna verilen aranın kalıcı hale gelmesi için görüşmelerin sürdüğünü aktardı.

TÜRKİYE VE RUSYA MUTABAKAT İMZLADI

Ateşkesin sona ermesine saatler kala Soçi'de düzenlenen Erdoğan-Putin zirvesinde 10 maddelik mutabakat açıklandı.

Mutabakatta "23 Ekim 2019, öğlen saat 12.00’den itibaren, Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları, Barış Pınarı Harekat alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına, YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 km’nin dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat itibarıyla, mevcut Barış Pınarı Harekat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Kamışlı şehri hariç Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacaktır" ve "Münbiç ve Tel Rıfat’tan bütün YPG unsurları silahlarıyla birlikte çıkarılacaktır" maddeleri yer aldı.

ANLAŞMADAKİ BELİRSİZLİKLER

ABD ile Türkiye arasında imzalanan anlaşma, Suriye'nin askerlerini gönderdiği bölgede bulunan YPG'nin ne olacağı, YPG'nin elindeki silahların alınması konusuna dair net bir ifade bulunmuyor.

120 saatlik süre dolduğunda YPG'nin çekilmesi sonrası Türkiye'nin operasyonu durduracağı ve buna paralel olarak ABD'nin Türkiye'ye yaptırımlarının sonlanacağını açıklanmıştı. Henüz ABD'den yaptırımların geri çekileceğine dair bir açıklama gelmedi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hızlı trenin trafiği İBB’nin eski mezbaha görevlisine emanet

SONRAKİ HABER

Suriye operasyonundaki silah kazasında yaralanan asker yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...