22 Ekim 2019 23:54

ABD Savunma Bakanı Mark Esper: Bir NATO müttefiki ile savaşa girecek değiliz

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Türkiye'nin Suriye'de Fırat'ın doğusuna düzenlediği operasyona dair "Türkiye bir NATO müttefiki ve bir NATO müttefiki ile savaşa girecek değiliz" dedi.

Fotoğraf: School of Media and Public Affairs at GWU / Flickr (CC-BY-SA 2.0)

Paylaş

CNN'den Christiane Amanpour'a Suudi Arabistan'da özel bir mülakat veren ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Türkiye'nin Suriye'de Fırat'ın doğusuna düzenlediği operasyona dair "Türkiye bir NATO müttefiki ve bir NATO müttefiki ile savaşa girecek değiliz" dedi. Esper ayrıca "Uzun süredir NATO müttefiki olan bir ülkeye karşı Kürtleri savunmak ya da otonom bir Kürt devlet kurabilsinler diye onlara yardım etmek üzere görevlendirilmedik" ifadelerini kullandı.

"AMERİKAN ASKERLERİNİN İÇİNDE OLMASINI İSTEDİĞİMİZ DURUM BU DEĞİL"

Anadolu Ajansının aktardığına göre Suriye'de YPG ile iş birliği yapıılmasının temel nedeninin IŞİD ile mücadele olduğunu söyleyen Esper, söz konusu ilişkinin önceki Başkan Barack Obama döneminde kurulduğunu kaydetti. Esper, "Uzun süredir NATO müttefiki olan bir ülkeye karşı Kürtleri savunmak ya da otonom bir Kürt devlet kurabilsinler diye onlara yardım etmek üzere görevlendirilmedik" ifadesini kullandı. Türkiye'nin YPG'ye karşı olduğunu ve operasyon sonucu mevcut durumun ortaya çıktığını, Rusya ile Esad yönetiminin de buna dahil olduğunu belirten Esper, "Amerikan askerlerinin içinde olmasını istediğimiz durum bu değil" dedi.

"TÜRKİYE BİR NATO MÜTTEFİKİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasında 6 Ekim'de yapılan telefon görüşmesinde kendisinin de hazır bulunduğunu dile getiren Esper, "O görüşmeden birkaç gün önce Türk muhatabım bana operasyona başlayacaklarını ifade etmişti. O görüşmede de Cumhurbaşkanı Erdoğan bu sürece başlayacakları konusunda bize uyarıda bulundu. Türkiye bir NATO müttefiki ve bir NATO müttefiki ile savaşa girecek değiliz" değerlendirmesini yaptı.

"IŞİD'LİLERDEN 100'DEN BİRAZ FAZLASI KAÇTI"

Esper ayrıca, "Suriye'nin kuzeydoğusunda tutuklu bulunan 11 bin civarındaki IŞİD'liden sadece 100'den biraz fazlasının kaçtığı bilgisine sahibiz. Dolayısıyla şu anda herkesin beklediği gibi bir toplu firar durumuyla karşı karşıya değiliz" şeklinde konuştu.

"GEÇİÇİ OLARAK IRAK'A GÖNDERİLECEK ASKERLER DAHA SONRA ABD'YE DÖNECEK"

Suriye'nin kuzeyinden Irak'a nakledilecek 1000 civarındaki ABD askerinin burada bir süre kaldıktan sonra ülkelerine döneceğini açıklayan Esper, "Bu aşamalı bir plan, her aşamada gereken adımları atıyoruz. Şimdilik geçici olarak Irak'a gönderilecekler, sonra da ABD'ye dönecekler" dedi.

"PETROL BÖLGELERİNİN KORUNMASI AMACIYLA SINIRLI SAYIDA ABD ASKERİ KALACAK"

Esper ayrıca, petrol bölgelerinin korunması ve IŞİD ile mücadele amacıyla Suriye'nin doğusundaki belli bir bölgede sınırlı sayıda ABD askerinin kalacağı şeklindeki sözlerini tekrarladı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

AB, liderlerden Brexit'in ertelenmesini talep edecek

SONRAKİ HABER

Tottenham teknik direktörü Mauricio Pochettino kovuldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa