21 Ekim 2019 19:13

Trump: Kürtlere 400 yıl boyunca bölgede kalacağız diye bir söz vermedik

Suriye'de ateşkese uyulduğunu ve ufak çatışmaların devam ettiğini ifade eden ABD Başkanı Donald Trump, "Kürtlere 400 yıl boyunca bölgede kalacağız diye bir söz vermedik" dedi.

Fotoğraf: Beyaz Saray

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump, "Suriye'de ateşkese uyuluyor, ufak çatışmalar devam ediyor" dedi.

Suriye'deki ateşkese dair Beyaz Saray'da Bakanlar Konseyi toplantısı öncesi açıklama yapan Trump, ufak çatışmalar olsa da bunların sayısının çok az olduğunu belirtti. Trump, Türkiye ile anlaşma kapsamında bölgeden Kürtlerin çıktığını ve bunun "akıllıca bir adım" olduğunu ifade etti.

"Güzel haberler geliyor, ateşkes sürüyor. Sınırdaki çatışmalar nedeniyle birçok Türk hayatını kaybetti, her iki tarafa da bakmalısınız" diyen Trump, Barack Obama dönemindeki Suriye politikasını da eleştirdi. Trump, "IŞİD o dönemde her yerdeydi. Onları ben yakaladım. Sizden ya da sahte alimlerden daha çok şey biliyorum" diye konuştu.

"Kürtler güvenli bölgeden çıkarak, kendileri için güvenli olan yerlere çekiliyor. Güvenli bölge iyi bir şey" değerlendirmesinde bulunan Trump, "Eğer Türkiye uygunsuz davranırsa yaptırımlar ve vergiler uygularız" ifadelerini kullandı.

Çekilme sürecinde bölgede bir miktar asker bırakılıp bırakılmayacağına ilişkin ise Trump, "Bunun gerekli olduğunu düşünmüyorum. Burada asker bırakmak istemiyorum. Orası çok tehlikeli toprak" dedi.

Öte yandan Trump, "İsrail ve Ürdün, bizden Suriye'nin tamamen farklı bir kısmında, Ürdün sınırında ve İsrail'e yakın bir yerde asker bırakmamızı istedi. Ancak burası farklı bir bölge. Farklı bir düşünce yapısı. Burada küçük bir grup askerimiz var ve petrolü koruyoruz. Onun dışında orada asker bırakmak için bizce bir neden yok" ifadelerini kullandı.

Kendisini "Kürtleri yalnız bırakmakla" eleştirenlere de Trump, "Kürtlere 400 yıl boyunca bölgede kalacağız diye bir söz vermedik. ABD askerlerini o bölgeden çekmekle akıllıca davrandık" diye yanıt verdi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bakan Albayrak duyurdu: Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla oldu

SONRAKİ HABER

Antep'te öğrenciler, indirimli ulaşım kartı teklifinin reddedilmesine tepkili

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...