22 Ekim 2019 19:03

RTÜK'ten "Çukur"a para cezası

RTÜK, "yayın hizmetleri, şiddeti özendirici ve kanıksatıcı olamaz" hükmünü ihlal ettiği gerekçesiyle Show TV'de yayınlanan Çukur dizisine para cezası verdi.

Çukur dizisi tanıtım görseli

Paylaş

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), darp, cinayet ve ateşli silah görüntüleri nedeniyle "Çukur" dizisine para cezası verdi.  

RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, Show TV'de yayınlanan Çukur dizisi, yeni sezonun ilk üç bölümünde erken saatlerde yoğun olarak darp, cinayet ve ateşli silahlar gösterdi.

Üçüncü sezonu yayınlanan dizi, vatandaşlar tarafından sezon başından itibaren RTÜK'e şikayet edildi.

Televizyon dizilerinin başta çocuk ve gençler olmak üzere toplumu derinden etkilediğinden yola çıkan Üst Kurul, dizi hakkında düzenlenen raporu gündemine aldı.

Üst Kurul toplantısında Çukur'un, 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'un ilgili maddesinde yer alan "yayın hizmetleri, şiddeti özendirici ve kanıksatıcı olamaz" hükmünü ihlal ettiğine karar verildi.

Diziye "idari para cezası müeyyidesi" uygulanması oy birliğiyle kararlaştırıldı.

Öte yandan Üst Kurul, yayınlarında sağlık beyanıyla sahte bitkisel ürün satan televizyonlara da ceza verdi. Vatandaşlara gerçek olmayan cinsel ürün ve benzerlerini pazarlayan Hazan TV, Sıla TV, Doruk TV, Evin TV, Maxi TV, TV 0, Metro TV, Vatan TV, Gala TV, Kanal C'ye ceza kesildi. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ankara Kitap Fuarı devam ediyor: İlgi yoğun, alım az

SONRAKİ HABER

Bolivya'da darbe protestolarına asker saldırdı: 3 kişi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa