07 Şubat 2018 09:32

RTÜK yasayı bekleyemedi; Çukur dizisine ceza hazırlığı

RTÜK, sansür yasası çıkmadan ‘Çukur’ dizisinin televizyon ve internet versiyonlarını karşılaştırıp küfürler nedeniyle ceza vermeye hazırlanıyor.

Paylaş

İktidarın internete de sansür uygulama niyeti, RTÜK’ü harekete geçirdi.

Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre, internete getirilmek istenen sansür yasa tasarısı düzenlemesine hangi yayınların gireceği ile ilgili komisyon kurulacağı öğrenilirken RTÜK, yasa tasarısının Meclis’ten çıkmasını beklemeden, Show TV’de yayımlanan “Çukur” dizisinin televizyon versiyonu ile internet versiyonunu karşılaştırıp küfürler üzerinden cezalandırmaya hazırlanıyor.

KAPSAMI BELİRLENMEDİ

İnternet üzerinden yapılan görüntülü ve sesli yayınlara sansür getiren düzenlemenin kapsamı ile ilgili hazırlık çalışmalarına henüz başlanmadığı öğrenildi. Yasa tasarısına göre, kapsam ve diğer ayrıntılar için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile RTÜK tarafınan bir yönetmelik hazırlanacak. Yönetmeliğin çıkarılması için belirlenen 6 aylık süre içinde BTK ve RTÜK arasında ortak bir komisyonun kurulacağı öğrenildi. Sansürün kapsamı bu çalışmalar sırasında belirlenecek.

RTÜK MECLİS’İ BEKLEMEDİ

RTÜK, internet yayınlarını gözaltına alan düzenlemenin Meclis’te yasalaşmasını beklemeden, TV kanallarının internette yayınlanan “bip”siz ve “buz”suz versiyonlarını cezalandırmak için adım attı. Tasarının, televizyon kanallarının, internet siteleri üzerinden yapılan yayınlarının da RTÜK denetimine girmesini öngördüğü belirtilirken RTÜK yasanın nasıl uygulanacağını ortaya koyacak bir karar hazırladı. Show TV’de yayınlanan "Çukur" adlı dizi için hazırlanan ve dizide kullanılan küfürlerin deşifre edildiği uzman raporunda, “Dizinin televizyonda yayımlanan bip’lenmiş yayını ile internet sitesinde yer alan sansürsüz hali beraber değerlendirildiğinde; argo ve küfür niteliğindeki ifadeleri söyleyen kişinin ağız hareketlerinden söz konusu ifadelerin ekran başındaki izleyiciler tarafından anlaşılabileceği görülmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Tartanoğlu'nun haberine göre, dün yapılan RTÜK toplantısında rapor gündeme geldi ancak bir üyenin toplantıya katılmaması nedeniyle oylamada eşit sonuç çıktı. Kanalın cezalandırılıp cezalandırılmayacağı önümüzdeki hafta belli olacak. (MEDYA SERVİSİ)

İhsan ÇARALAN: 'Adnan Hoca ve kedicikleri' bahane, internete sansür şahane!
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Mezopotomya Ajansı’na ikinci erişim engeli

SONRAKİ HABER

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü siste kayboldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...