21 Ekim 2019 18:00

Almanya Dışişleri Bakanı Maas: Türkiye'nin operasyonu uluslararası hukuka aykırı

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye’nin Suriye’de gerçekleştirdiği operasyonun uluslar arası hukuka aykırı olduğunu söyledi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın “Amatör”, “Haddini bilmez” diye aşağıladığı Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye'nin Suriye'deki askeri operasyonunun uluslararası hukukla uygun olmadığını söyledi. Alman televizyon kanalı ZDF'e açıklamalarda bulunan Maas, “Her şeyden önce Türkiye'nin operasyona dayanak yaptığı hukuki dayanağının doğru olmadığını söylememiz gerekiyor. Bize göre Türkiye'nin Kürt birliklerine ya da Kürt milislerine yönelik düzenlediği saldırılar uluslararası hukuk açısından meşru değildir” dedi.

Maas, operasyonun uluslararası hukuka aykırı olup olmadığı şeklindeki soruya ise dolaylı bir yanıt vererek, “Eğer böylesi bir işgal için uluslararası hukukta bir temel yoksa, o zaman uluslararası hukuka uyumlu bir durum söz konusu değil” dedi.

“MADDİ YARDIMLAR KESİLEBİLİR”

Maas aynı röportajında, AB'nin Türkiye'ye sığınmacılar için verdiği maddi yardımların kesilebileceği mesajını da verdi. Yardımların asıl olarak Türkiye'de bulunan sığınmacılar için verildiğini, Türkiye'deki sığınmacıların zorla Suriye'deki güvenli bölgeye gönderilmesi durumunda maddi yardımın yeninden konuşulması gerektiğini söyleyen Maas, “Çünkü bize göre meşru ve legal olmayan bir durum için para vermemiz söz konusu olmaz” dedi.

Maas, Erdoğan'ın kendisine yönelik sarf ettiği sözler konusunda ise, “Sonuçta, benim için Erdoğan raketlerle saldıracağına sözle saldırırsa daha iyi. Eğer anlaşabilirsek, bana hakaret etmeye devam edebilir” dedi.

MÜTZENICH: ERDOĞAN ULUSLARARASI MAHKEMEDE YARGILANSIN

Maas'ın da üyesi olduğu Sosyal Demokrat Parti (SPD) Meclis Grubu Başkanı Rolf Mützenich ise yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın savaş suçu nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanması çağrısında bulundu. Welt am Sonntag gazetesine konuşan Mützenich, “Erdoğan şu anda uluslararası hukuku ihlal ediyor. Saldırı savaşı sürdürüyor. Bu yaptıklarına karşılık Ulusulararası Ceza Mahkemesinin önüne çıkarılmalı” dedi.

Mützenich, IŞİD'le mücadele kapsamında Ürdün'e gönderilen Alman savaş uçaklarının görev süresinin uzatılmasının ise kritik olduğunu söyledi. Askerlerin görev süresi 31 Ekim'de doluyor.

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer ise yaptığı açıklamada, NATO üyesi Türkiye'nin bir o yana bir bu yana gittiğini belirterek, ABD'nin IŞİD ile mücadele eden Kürtlere sırt dönmesi karşısında ise şaşkınlık yaşadığını söyledi. (Köln/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İskender Bayhan: Bölgede paylaşım savaşı var; bu savaşlarda hep en alttakiler ezilir

SONRAKİ HABER

ODTÜ'de Cumhuriyet yürüyüşüne provokatif çağrı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...