21 Ekim 2019 11:03

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu “Askeri çözüm yok” dedi, operasyonu gerekçelendirdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı bir forumda Suriye’deki gelişmelere ilişkin konuştu.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen “Küreselleşmenin Krizi: Riskler ve Fırsatlar” başlıklı TRT World Forum'un özel oturumunda konuştu.

TSK’nin Suriye’de gerçekleştirdiği askeri operasyona ilişkin konuşmasından önce anayasa sürecine değinen Çavuşoğlu, “Askeri bir çözüm yok. Suriye'deki çatışmanın, sadece ve sadece siyasi şekilde çözülebileceğine inanıyoruz” dedi. Çavuşoğlu, konuşmasının devamında ise askeri operasyonu gerekçelendirdi.

Siyasi bir uzlaşma için sükunetin sağlaması gerektiğini söyleyen Bakan Çavuşoğlu, SDG’nin sınırdaki güç ve etkinliğini artırmasını operasyonun gerekçesi olarak açıkladı.

“ESED’E KÜRTLER İÇİN ÇAĞRI YAPMIŞTIK”

Arap ayaklanmaları öncesi Erdoğan’ın Suriye’de yaşayan Kürtler için Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmeler yaptığını söyleyen Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arap Baharı başlamadan önce bir araya geldiklerinde Esed'e Suriye'deki Kürtlerin haklarını vermesini söylerdi, kimliklerini, pasaportlarını vermesini isterdi. Bizim Türkiye'de yaptığımız gibi. Kürtlere karşı bir duruşumuz yok ve Kuzey Irak'ta da çok iyi bir ilişkimiz var” dedi.

Operasyonla Suriye’nin demografik yapısını normalleştirdiklerini ileri süren Çavuşoğlu, “35 saatimiz kaldı, 35 saat içerisinde geri çekilmezlerse operasyonumuz tekrar başlayacak” dedi.

Rusya’da Erdoğan ve Putin arasında gerçekleştirilecek görüşmeye de değinen Çavuşoğlu, “Çok önemli bir toplantı olacak. Bizim önceliğimiz YPG, PYD'nin o bölgede etkisiz hale getirilmesi ve bu sağlandıktan sonra tüm aktörlerle çalışmaya varız, küçük gruplar, Astana garantörleri, uluslararası topluluk, tabii BM'nin de önderliğinde, orada siyasi bir uzlaşma yaratmak için” dedi. (AA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

CHP Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi: 3 bin mülteci çocuk cinsel istismara uğradı

SONRAKİ HABER

As the pieces are freshly lined up in Syria

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...